טורטיקוליס

מה זה טורטיקוליס?

טורטיקוליס היא בעיה נפוצה יחסית אצל תינוקות, מדובר בפיתול צווארי בו ראש התינוק נוטה לצד אחד בעוד הסנטר נוטה לכיוון השני. לרוב מדובר בתופעה הקשורה בעומסים שנוצרים על הגולגולת והצוואר של התינוק בזמן הלידה, או לחילופין בלידה לא מוצלחת בה המיילדת משכה את התינוק בצורה לא מדויקת החוצה. כמו כן, כאשר מדובר בלידה בה נעשה שימוש במלקחיים או בוואקום, הסיכוי לטורטיקוליס עולה משמעותית. לפעמים הטורטיקוליס מופיע ללא קשר ללידה עצמה, אלא כתוצאה ממנח בעייתי של הצוואר בתוך הרחם. מנח זה החליש את שרירי הצוואר של התינוק וכתוצאה מכך נוצר הטורטיקוליס ואף בעיות אחרות כגון שינוי בצורת הגולגולת. יש להבדיל בין טורטיקוליס להעדפת צד, כאשר בהעדפת צד התינוק מסוגל פיזיולוגית להפנות את ראשו לשני הצדדים אבל בוחר תמיד באותו הצד בגלל התנהלות אסימטרית של ההורים. לעומת זאת בטורטיקוליס השריר הצווארי מקוצר באחד הצדדים ולכן מונע את סיבוב הראש.

טורטיקוליס

כל מה שרציתם לדעת לגבי טורטיקוליס והדרכים לטפל בתופעה

חשוב לזכור כי ניתן לטפל בטורטיקוליס בעזרת מספר דרכים, וכדאי לעשות זאת כמה שיותר מוקדם. הזנחה של המצב תביא לאסימטריה צווארית והתופעה תחמיר ככל שהגוף יגדל. במצבים כאלה חשוב להקפיד על התנהלות סימטרית מאוד מדויקת של ההורים, כדי להימנע מלהעצים את הבעיה. כמו כן, כדאי לבצע תרגילים מיוחדים המותאמים לתינוק ולרמת הטורטיקוליס שלו. אחת הדרכים המועילות ביותר לטיפול בשורש הבעיה היא טיפול אוסטאופתי אצל אוסטאופת שמתמחה בטיפול בילדים ותינוקות. האוסטאופת יכול להשתמש בידע האנטומי המדויק שלו ובאמצעות טכניקות ידניות מגוונות לשחרר את הלחץ העצבי סביב גולגולת התינוק ושרירי הצוואר שלו. בדרך כלל מספיקים מספר טיפולים כדי לפתור את הבעיה לחלוטין. רוב התינוקות מגיבים לטיפול בצורה אפקטיבית ומהירה ובכך חוסכים להורים לא מעט דאגה וכאבי ראש.

לסיכום, טורטיקוליס היא תופעה הרווחת בתינוקות וילדים צעירים בשל המנח שלהם ברחם או כתוצאה מלידה טראומטית. חשוב לטפל בתופעה כמה שיותר מהר כדי למנוע מצב של גדילה אסימטרית. מומלץ להיוועץ באוסטאופת המתמחה בילדים ותינוקות כדי להחליט על דרך הטיפול האופטימלית ביותר לילד.

כתוב/כתבי תגובה