טבעונות

הטבעונות לא הולכת לשום מקום

מיליוני אנשים בכולם כבר בחרו בטבעונות, ונראה שמה שהתחיל כטרנד הוא כבר אורח חיים. יהיו המניעים של אותם טבעונים אשר יהיו, יותר ויותר אנשים מצטרפים אליהם, וכיום תוכלו להשיג כמעט בכל המסעדות לפחות מספר מנות טבעוניות, אם לא תפריט שלם.

טבעונות

למה טבעונות?

מסיבות אידיאולוגיות: כלומר מתוך הנחה שלבעלי חיים יש תודעה, הם חשים כאב ומגיעות להם זכויות; ולכן יש להתנגד לפגיעה בהם ולהריגתם לשם מאכל או למטרת שימוש בהם לתעשיות של מוצרים כגון צמר, פרוות, עור וכן הלאה.

מסיבות בריאותיות: מאחר ומזון מן הצומח נחשב בריא יותר, שכן הוא מכיל פחות שומן ואין בו כולסטרול כלל. מחקרים הוכיחו כי טבעונים סובלים פחות ממחלות לב, מהשמנת יתר ועוד. טבעונים מטעמי בריאות גם נוהגים שלא לאכול מוצרים מעובדים כמו קמח לבן וסוכר מזוקק, ויש אף מי שנמנע לחלוטין ממזונות מבושלים ואוכל רק מזונות גולמיים.

מסיבות אקולוגיות: מאחר וגידולם של יצורים חיים באופן תעשייתי משפיע על זיהום הסביבה ועושה שימוש בזבזני במשאבים סביבתיים. כמו כן הפחתה בצריכת בשר תביא לצמצום כמויות המים הנדרשות לגידול בעלי החיים, לחיסכון במזון ובשטחי מרעה.

מסיבות דת: כאלה הם לדוגמה "העבריים מדימונה" – אנשים הרואים את עצמם כמשתייכים לדתות האוסרות על אכילת מזון מן החי.

מסיבות כלכליות: כן, זה עשוי להישמע מוזר, אבל מחירים של אוכל טבעוני כגון פירות וירקות, קטניות וכדומה, הם בדרך כלל נמוכים יותר מאשר מחיריהם של מוצרים כגון חלב ובשר. זו אולי לא הסיבה הראשונה בעטיה אדם יעבור לאורח חיים טבעוני, אולם בשילוב עם אחת או יותר מן הסיבות שפורטו לעיל – אפשר גם אפשר.

דברים שטבעונים אוכלים

טבעונים אוכלים הכל… חוץ מבשר, דגים, ביצים, חלב ומוצריו ודבש. מה שנשאר הם פירות, ירקות, דגנים וקטניות. למעשה, רוב הרכיבים התזונתיים הנמצאים במוצרים מן החי אשר להם נזקק גוף האדם קיימים גם במזונות הטבעוניים. מה שאינו קיים, או נמצא במידה מועטה בלבד, ניתן להשלמה באמצעות תוספי תזונה כגון כדורי ויטמינים. לחלופין, קיימים מוצרים שלהם הוספו ויטמינים, בהם דגנים, סויה וטופו.

ומה לגבי החלבון שנמצא בבשר ובמוצרי חלב? גם אותו אפשר לקבל ממוצרים צמחיים: חלבון נמצא בסויה, בטופו ובקטניות; ברזל וסידן נמצאים בקטניות, דגנים מלאים ואגוזים. ואם אתם דואגים פשוט לא יכולים לוותר על חלב בקפה של הבוקר, תוכלו להחליפו בחלב העשוי מסויה, אורז, שקדים או שיבולת שועל.

אולי יעניין אותך גם:
טיפול נטורופתי בכבד שומני

כתוב/כתבי תגובה