דיכאון וחרדה

כיצד מטפלים בדיכאון וחרדה?

דיכאון וחרדה
אין אדם בעולם שלא חווה במהלך חיי היומיום שלו תנודות ושינויים במצב רוחו. עצבות, שמחה, התרגשות, אושר, כעס ועוד. במצב אופטימלי, כשגופו ונפשו של האדם בריאים, השינויים במצב רוחנו באים לידי ביטוי כתוצאה מאירועים שמתרחשים במהלך היומיום שלנו ואף אנו יכולים להתמודד עם מצבי הרוח בצורה קלה ולווסת את אותו מצב.

אם ניקח לדוגמא את עצמנו אחרי חופשה ארוכה בחו״ל, מגיעים ליום האחרון של החופשה ומתבאסים מעצם העובדה שעלינו לחזור לעבודה למחרת נוכל לבצע הבחנה בין מצבים. בהנחה שאנו אנשים בריאים, נוכל בקלות לעודד את עצמנו, להתמודד עם מצב הרוח המדוכדך או עם העצב ולהמשיך הלאה זאת על ידי שיחה עם אדם קרוב או אפילו עידוד עצמי. לעומת זאת, במצב של משבר בין אם משבר אותו צפינו מראש לדוגמא מוות כתוצאה ממחלה קשה ובין אם משבר שהפתיע אותנו באמצע החיים, רוב האנשים ייכנסו למצב רוח קשה וירוד בהרבה אשר ייתפרס לאורכו של היום ויימשך תקופה ארוכה. כאן כבר מדובר בדיכאון קליני. בשונה מאדם שמצליח לווסת את הרגשות שלו בקלות, אדם במצב של דיכאון קליני, מתקשה לעודד את עצמו והוא חווה סבל רב. כאשר מדובר בהפרעה נפשית אותו אדם זקוק לטיפול בין אם  זה טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי או טיפול משולב. אז כיצד מטפלים בדיכאון וחרדה?

לעתים דיכאון מביא איתו גם תסמינים וסיטואציות נוספות דוגמת קשיי שינה, תיאבון ירוד, קשיי ריכוז, מוטיבציה ירודה ואפילו קושי לחשוב מחשבות חיוביות על העתיד.

אחת הגישות לטיפול נקראת פסיכותרפיה – גישה קצת אחרת מהפסיכולוגיה הקלאסית ומסייעת לטיפול בדיכאון, חרדה וקשיים נוספים. את הטיפול מתאימים בצורה אינדיוידואלית לאישיות המטופל ולצרכים שלו. הטיפול משלב בין כמה גישות.

  1. הגישה הפסיכודינאמית – גישה המבוססת על עקרונותיה של גישה המכונה פסיכואנליזה קלאסית של פרויד בשילוב זרמים מודרניים.
  2. גישה התנהגותית קוגנטיבית – שיטה שמטרתה לעודד שינוי עמדות שליליות ונחרצות או התנהגות שהיא מעכבבת.
  3. פסיכולוגיה חיובית
  4. שילוב מרכיבים אקזיסטנציאליים.דיכאון וחרדה

חשוב לזכור כי קיים הבדל ניכר בין דיכאון קליני לדיכאון תגובתי. דיכאון קליני הינו דיכאון הנמשך למעלה משבועיים. כאמור, תסמינים לדיכאון קליני יכולים להתאפיין במצב רוח ירוד, קושי להנות, קושי לישון, שינויים בתיאבון ועוד.

דיכאון פוגע בתפקוד הכללי שלנו, מונע מאיתנו לבצע את פעולות היומיום השונות כמו ללכת לעבודה למשל על בסיס קבוע ומשמעותו סבל. ניתן לטפל בדיכאון ויש לומר שדיכאון מצריך טיפול, אך כדי לעשות זאת בצורה המיטבית עלינו לאבחן את האדם הסובל מדיכאון. לא תמיד תרופות הן הפיתרון המיידי אך כן יש מצבים בהם יש לשלב יחד עם הטיפול המקצועי גם טיפול רפואי. ההחלטה לפנות לטיפול איננה החלטה פשוטה ומצריכה כוח נפשי ולעתים גם פיסי. פנייה לטיפול היא אבן היסוד לתהליך שיקומי ולכן הכרחית בין אם על ידי המטופל או בין אם על ידי סיוע חיצוני של אדם הקרוב אליו.

כתוב/כתבי תגובה