הפרעות בבלוטת הפארא תירואיד – מה זה אומר וכיצד מטפלים בבעיה זו

בגוף שלנו ישנן ארבע בלוטות של יותרת התריס אשר נמצאות ליד הבלוטה המרכזית, קרי בלוטת התריס. הן מפרישות לגוף שלנו הורמון בשם PTH, בכל פעם כשהן מזהות שקיים מחסור של סידן בגוף. בצורה כזו, הגוף שלנו נהנה מרמה סדירה של סידן שהוא כידוע אחד היסודות החשובים ביותר לגוף לנו.

ישנם מקרים בהם בלוטות יותרת התריס, אחת מהן או יותר, פועלות בצורה לא סדירה מה שעלול להוביל בין היתר לייצור מוגבר של PTH. במצב כזה, אנחנו נמצא את עצמנו בסיטואציה בה הגוף שלנו מקבל יותר סידן ממה שהוא צריך. ייתכן גם מצב הפוך, בו הבלוטות פועלות בצורה לא סדירה, אשר יוביל לצמצום בכמות הסידן שהן מייצרות (תת פעילות של הבלוטה יוביל לרמה נמוכה של סידן).

שני המצבים, PTH גבוה או נמוך, עלולים להיות בעייתיים לגוף שלנו ולסכן אותנו אם הבעיה איננה מאובחנת בהקדם ומטופלת בהתאם. למשל, מצב בו הבלוטה מייצר עודף סידן עלול להוביל לדילול עצם, אבנים בכליות, עייפות, דיכאון, בחילות וכאבי ראש. מצב בו יש תת פעילות של הבלוטה, יוביל לפגיעה בשרירים, עור יבש, היחלשות של הציפורניים והשיניים ועוד.

כיצד מטפלים בבעיה בPTH?

אנחנו נוכל לדעת שיש בעיה של  PTH גבוה או נמוך בצורות שונות. ייתכן מאוד שנחוש כאבים עצומים באזור הבטן, ואז באמצעות בדיקת אולטראסאונד יתגלה שיש לנו אבנים בכליות. אופציה אחרת שנוכל לגלות בעיה באמצעות בדיקות דם אשר יגלו כמות סידן גדולה או נמוכה ביחס למה שהגוף שלנו זקוק להם.

מעבר לכך, הרופא יכול להשתמש באופציות דימות שונות, בעזרתן הוא יכול לזהות מה בדיוק גורם לבעיה, האם יש עודף פעילות של הבלוטה או תת פעילות, ובמצב כזה, הוא יחליט כיצד לנהוג. ייתכן מאוד שהטיפול ידרוש ניתוח בשביל להסיר את הבלוטה שמייצרת את הבעיה, אך ייתכן גם שהוא יספק תוכנית טיפול שכוללת שינוי תזונה אשר יאפשרו לבלוטה לחזור ולתפקד כרגיל.

בכל מקרה, חשוב מאוד לפנות אל רופא כמה שיותר מהר בשביל לאבחן את הבעיה ולטפל בה בהקדם. רק כך אפשר יהיה לטפל בה כמו שצריך, לייצר תוכנית טיפול מתאימה בזמן ולמנוע השפעה משמעותית שלה.

מה אנחנו צריכים לדעת על ניתוח

ניתוח הסרת הבלוטה, הוא לא ניתוח מסובך. מדובר על ניתוח שיכול להתבצע הן בהרדמה מקומית והן בהרדמה מלאה. במהלכו מתבצע חיתוך זעיר באזור הצוואה, ובעזרת אמצעים שונים, מגיעים אל הבלוטה ומסירים אותה.

אחרי הניתוח עורכים בדיקות דם, ואפשר לראות האם יש שינוי בקצב ייצור PTH. אם חל שינוי והמדדים חזרו להיות כפי שהם אמורים להיות, סימן שנכרתה הבלוטה הנכונה והניתוח אכן הצליח במהלך הזמן אחרי הניתוח, יהיה צורך להגיע לרופא לביקורות חוזרות.

כתוב/כתבי תגובה