כלבנות טיפולית

כלבנות טיפולית: כל מה שצריך לדעת

כלבנות טיפוליתבשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות יותר ויותר מקומות אשר מטפלים בילדים, בני נוער ומבוגרים באמצעות כלבים. מדובר בטיפול אשר מתבצע על בסיס יומי או שבועי, אשר מיועד למטופלים אשר יש להם בעיות פיזיות, נפשיות, מנטאליות, התנהגותיות וחברתיות שונות. באמצעות טיפול עם כלבים הם גם מטופלים באופנים שונים בעצם הבעיה וגם מקבלים כלים שונים בשביל להתמודד עם המציאות.

הרעיון של טיפול באמצעות חיות איננו חדש, הוא קיים בעולם כבר עשרות שנים. הרעיון נוצר מתוך פרדיגמות שונות אשר מאמינות שהקשר בין האדם לחיה יכול לעזור לשני הצדדים, וכן שיש חיות אשר יכולות לעזור לבני אדם במצוקות שונות לצאת מהן בדרכים נכונות. במשך הזמן נוצרה פרדיגמה טיפולית, אשר מתבססת הן על מחקר על חייו של הכלב, הקשר שלו עם בני אדם, וההבנה שסגנון חייו ודרך התנהגותו מתאימה גם לטיפול בבני אדם.

כיצד כלבנות טיפולית עובדת

כלבנות טיפולית מתבססת על טיפול רגשי והתנהגותי. מבחינה רגשית, הרי ידוע שהקשר בין האדם לכלב הוא מאוד חזק, לראייה עצם העובדה שבני אדם מכניסים כלבים לביתם, מעניקים להם טיפול חם ואוהד ורואים בהם חלק מהמשפחה. מבחינה התנהגותית זה בא לידי ביטוי גם בעצם זה שהאדם לומד להתנהג אחרת לצד הכלב, וכן הוא מטפל בו באופן מלא.

הטיפול הרגשי וההתנהגותי מיועדים להפחית את הלחץ, לטפל בתסמינים של דיכאון וחרדות, מעניק מוטיבציה, ועוזר לקבל כלים חברתיים שונים אשר איתם אפשר לצאת החוצה אל החברה. באמצעות הטיפול מקבלים המטופלים כלים כמו חוסן נפשי, עוצמה רגשית, אחריות ועוד.

הטיפול הרגשי וההתנהגותי מתבצע בשני אופנים, ראשית, המטופל מטפל בכלב והוא אחראי עליו. שיתוף הפעולה ביניהם והעובדה שהכלב נענה לו, מעניק למטופל כלים בהם הוא יכול להשתמש גם בעולמות אחרים, שנית, מדובר על קשר שמבוסס על אהבה והערכה, עצם זה שהכלב מחזיר למטופל אהבה, עוזר לו להעריך את עצמו יותר ומעניק לו הרבה יותר משמעות, לגישתו ומעשיו.

כלבנות טיפוליתחשוב להבהיר כלבנות טיפולית היא מסגרת שכוללת מעטפת רחבה של מטפלים, החל מפסיכולוגים, עובדים סוציאליים, קלינאי תקשורת ועוד. כמו כן עם המטופלים עובדים מאלפים ואנשי מקצוע שדואגים לשדך בינהם לבין הכלבים ולדאוג שהקשר ביניהם יהיה טוב ומוצק. מדובר בתוכנית טיפולית מלאה שעוזרת להם להגיע לתוצאות המיוחלות. חלק גדול מהמטופלים ממשיכים להיות בקשר עם הכלבים ולטפל בהם, גם אחרי שקיבלו את כל הכלים הצפויים ממנה.

כתוב/כתבי תגובה