צילום רנטגן

לא ניתן לפתוח מאמר העוסק בצילומי הרנטגן מבלי להודות לפיזיקאי הגרמני הדגול וילהלם רנטגן שגילה במקרה את טכניקת הצילום בשנת 1895 בזמן שערך ניסויים במעבדתו. למעשה, על תגלית זו הוא אף קיבל פרס נובל, ובצדק. צילום רנטגן מפורסם של כף ידה של אשתו מאפשר לנו ללמוד על טכניקת הצילום. בתמונה אנו מבחינים בטבעת הנישואין המתנוססת על שלד אצבעה ויתר עצמות כף היד ורקמות היד.

כמובן שמאז הטכניקה השתפרה והתפתחה להפליא. וכיום, משתמשים בקרני הרנטגן כדי לשקף על לוח הצילום עצמים לצורך אבחון רפואי.

מצטלמים ומאובחנים

ישנם מספר סוגי צילום רנטגן עיקריים –

  • צילום עצמות – סביר להניח שרובנו ביצענו צילום עצמות לפחות פעם אחת בילדות. סביר להניח שזה קרה לאחר השתובבות בשכונה עם החברים, בריצה מהירה או בטיפוס לא מוצלח בפארק השעשועים. כתוצאה מהנפילה, סבלנו מנקע או משבר באחת מעצמות הגוף. בדיקת הרנטגן מאפשרת לאבחן האם מדובר במכה יבשה או חלילה בחבלה רצינית יותר.
  • צילום עמוד השדרה – צילום עמוד השדרה מתבקש במקרה של תלונות רבות, חוזרות ונשנות, על כאבים בגב. הרופא מקבל מידע מקיף על מיקום הכאב ונותן הפניה לצילום מתאים. באמצעות הצילום ניתן לקבל מידע המעיד על פגמים הקיימים בעמוד השדרה ולהמשיך לסדרת בדיקות נוספות כדי לאבחן את מקור הבעיה המדויק.
  • צילום הגפיים – רוב האנשים הנדרשים בביצוע צילומי גפיים, מגיעים לכך בדרך כלל בעקבות תאונה או חבלה שבעקבותיה האיבר המדובר נפגע. בצילום, קרני הרנטגן חודרות את רגלו של המטופל ומאפשרות לבחון את מצב העצמות בגפיים הכואבות.
  • צילום האגן – מדובר בבדיקה שהינה נפוצה מאוד לגיל הזהב בעקבות נפילות רבות האופייניות לגיל. צילומי אגן נפוצים נוספים מבוצעים כדי לזהות את הימצאותן של אבנים בכליות, כדי לבחון את מבנה עצמות האגן או כדי לזהות תהליכים דלקתיים ושברים.
  • צילום הסינוסים – הסינוסים הינם חללי פנים, המתחברים אל חללי מערות האף. צילום הסינוסים נעשה בדרך כלל בעקבות חשד לסינוסיטיס, דלקת בחללי הפנים והאף, בעקבות כאבי ראש רבים ונזלת כרונית או מוגלתית.

דגשים נוספים

צילום הרנטגן בדרך כלל דורש הפניה מצד הרופא המטפל. לאחר מכן, יש צורך לקבוע תור במכון דימות רפואי, לבצע את הצילום ולהמתין לקבלת תוצאות הפענוח.

כתוב/כתבי תגובה