מה יותר ממכר קנאביס או אלכוהול?

מה יותר ממכר קנאביס או אלכוהול?

התמכרות היא עסק ביש. זה לא מתחיל מבחירה אלא בתהליך איטי והדרגתי בו אדם מתחיל לעשות פעולה מסוימת או לצרוך מוצר מסוים מתוך ניסיון לספק לעצמו צורך. בהמשך הוא נכנס לתוך מעגל קסמים שקשה מאוד להשתחרר ממנו. התמכרויות יש הרבה, אנשים רבים מתמודדים עם מצבים כאלו ולא מצליחים לפרוץ את המעגל בו הם נמצאים.

התמכרויות שונות

בין שלל התמכרויות ניתן להזכיר שני מוצרים שאנשים שמתחילים לצרוך אותם עלולים להתמכר אליהם בצורה חמורה. הראשון הוא אלכוהול והשני הוא קנאביס. האלכוהול מוכר לנו בווריאציות שונות של משקאות חריפים, ואילו הקנאביס הוא סם מסוים שידוע כמועיל ובעל השפעות טובות, אך מנגד הוא כרוך גם בנזקים וכאמור – בהתמכרות. מבין שתי ההתמכרויות הללו האלכוהול נחשב לממכר יותר. וזה אומר שאנשים שמתחילים לשתות אלכוהול נמצאים בסיכון גבוה יותר להתמכר מאנשים שמתחילים לצרוך קנאביס.

כיצד מזהים האם זו התמכרות?

חשוב להבדיל בין צריכה של מוצר מסוים לבין התמכרות. בעוד צריכה מתרחשת בעקבות בחירה מושכלת בכך, הרי התמכרות מביאה את האדם למצב בו הוא צורך מוצר או מבצע פעולה כלשהי לא מבחירה, אלא מתוך דחף פנימי שהוא לא מצליח להתגבר עליו. התמכרות לקנאביס או אלכוהול מביאה אנשים למצב בו הם נמצאים בתוך סחרחרה שאינה נגמרת. הם נמשכים להתמכרות שלהם, ומחפשים לענות לעצמם על הצורך, אך הרצון אינו יודע שבעה. אלא ממשיך לדרוש עוד ועוד. כך זה באלכוהול, בקנאביס ובהתמכרויות התנהגותיות גם.

איך ניגמל מהתמכרות?

במידה ואדם מזהה כי הוא נמצא במצב של התמכרות, יהיה עליו למצוא דרך נכונה ויעילה שתעזור לו לחלץ את עצמו מהמצב הביש הזה. מרבית האנשים לא יצליחו להוציא את עצמם בכוחות עצמם מהמצב הזה. הם יהיו זקוקים לעזרה חיצונית ומקצועית שתעזור להם לנווט את עצמם במטרה להיגמל מההתמכרות שלהם. גמילה עשויה להתרחש באמצעות קבוצה מונחית או על ידי מלווה אישי שמנחה את התהליך ומלמד את האדם כיצד לנהל את יומו תוך הימנעות והתרחקות מההתמכרות שלו. הנחיה מקצועית בכוחה להועיל עד מאוד ולסייע למכורים בגמילה.

כתוב/כתבי תגובה