מה צריך לעשות כשנתקלים בבן אדם שאיבד הכרה?

יכולות להיות סיבות רבות לכך שאדם עלול ליפול ולאבד את הכרתו. כך או כך, הוא יהיה זקוק לטיפול רפואי ראשוני שיוודא, לפחות עד הגעתו לבית החולים, שהכל תחת שליטה. המטרה בטיפול הראשוני היא לבדוק במהירות מהי רמת הפגיעה, דבר שיעזור לדעת מהם השלבים הבאים.

אם אתם מרגישים שאתם רוצים להיות מוכנים במידה ותתקלו באיבוד הכרה, הנה הם השלבים

תגובות בסיסיות

אדם שאיבד את הכרתו יכול לשוב אליה די במהרה, הוא יהיה ער לחלוטין ויגיב לגירויים. הוא יהיה פעיל, יוכל לנוע כרצונו ולהגיב לשיחות המנוהלות איתו. עם זאת, הוא עשוי להיות מבולבל מעט ולא ממש מודע למצב בו הם נמצא ושכרגע איבד את הכרתו. זהו שלב נורמטיבי ואין כל צורך בפינוי לבית החולים. חשוב כן לשים לב שמצבו לא מתדרדר. במידה וכן, בית החולים הוא התשובה.

תגובות לקול

ישנם מקרים בהם אנשים שמאבדים את הכרתם, שבים אליה אך לא פותחים את עיניהם או מזיזים את גופם. דוגמאות כאלו תוכלו למצוא במקרים של תאונות דרכים כאשר באים לבדוק פגוע דומם אך הוא פותח את עיניו כאשר מדברים איתו. זהו פרט חשוב לזכור ולהעביר הלאה לגורמים הרפואיים מפני שהדבר יכול להצביע על פגיעה מוטורית כלשהי.

תגובות לכאב

זה אולי נשמע נורא, אך אדם שאיבד את הכרתו לפעמים יתעורר מתגובה לכאב. אין זה אומר שאתם צריכים לפגוע בו או להכאיב לו יתר על המידה. השיטה הקלאסית של עזרה ראשונה היא לאחוז בתנוך של האדם שאיבד את ההכרה וללחוץ. הכאב הוא מינורי מאוד אך מורגש מספיק בכדי להעיר בן אדם שאיבד הכרה במידה ולא נגרם לו נזק.

חוסר תגובה

זהו החלק המסוכן ביותר כאשר אתם נתקלים באדם שאיבד הכרה. כאשר אין תגובה ולאחר שניסיתם את השלבים הבסיסיים בכדי להשיב לו את הכרתו יש לפנותו כמה שיותר מהר אל בית החולים הקרוב שם ידאגו לו לטיפול מסור ובטוח.

לסיכום,

בני אדם נוטים לאבד את הכרתם, אך כל מקרה לגופו. לכן חשוב שתהיו ערניים במקרים כאלו, לעקוב אחר הצעדים ולוודא שהכל מתנהל כשורה.

למידע נוסף בקרו באתר "איפה דפי"?

למדריך המלא על איך משתמשים בדפיברילטור לחץ כאן!

כתוב/כתבי תגובה