מה זה אנדומטריוזיס? ומדוע חשוב לעשות את כל הבדיקות המקיפות לפני הריון.

כל אישה אשר נכנסת להריון יודעת, שתהליך זה הוא מורכב ובמהלכו יש לעבור סדרה ארוכה של בדיקות שונות אשר מטרתן לשמור על בריאות האם והעובר. אך למעשה גם לפני שנכנסים להריון, בוודאי אם מדובר בנשים מעל גיל 35, וכן בנשים שנמצאות בקבוצות סיכון שונות, עליהן לעבור סדרה של בדיקות על מנת לוודא שאכן הן יכולות להיכנס להריון בבטחה.

דוגמא טובה לחשיבות של בדיקות לפני הריון, אנחנו יכולים למצוא בכל מה שקשור לאנדומטריוזיס. מדובר במחלה גניקולוגית אשר בדרך כלל דווקא נשים שנמצאות בשיא הפריון שלהם, עלולות להידבק בה. מדובר במחלה אשר יוצרת ציסטות ותאים דלקתיים בעקבות התאים של תאי רירית מחוץ לרחם, מחוץ למקום בו הם אמורים להיות.

במקרה ומתגלה שאישה מתמודדת עם אנדומטריוזיס, הרי שייתכן מאוד שיופיעו אצלה ציסטות בשחלה, וכן יהיה ניתן לראות עקבות של המחלה גם במקומות אחרים בגוף, למשל, מעיים, שלפוחית השתן ועוד. בדרך כלל המחלה משפיעה באופן ישיר על השחלות, רצועת הרחם, חצוצרות, ולמעשה על כל אזורי הרבייה, מה שישפיע באופן ישיר על תהליך ההיריון. במקרים קיצוניים נראה גם השפעה של המחלה על אזורים אחרים בגוף, אפילו על מערכת הנשימה.

בדיקות לפני הריון יכולות לגלות מחלה זו, כמו מחלות אחרות, וכך יהיה ניתן להתמודד איתן לפני שיהיה מאוחר. לפני שהאישה תיכנס להריון, ואז המחלה או הטיפול בה, יכולים להשפיע גם על האישה וגם על העובר. הנתונים מגלים שקרוב ל-15 אחוז מהנשים נאלצות להתמודד עם סימני המחלה, חלקן מתמודדות איתו בעקבות קשרים משפחתיים וגנטיים, אחרות מתמודדות איתו בעקבות איזון הורמונאלי. יש לציין, שלא כל הנשים מרגישות בצורה שווה את תופעות המחלה, חלקן יחושו כאבים עזים בעוד אחרות, יתמודדו עם השפעות המחלה למרות שהן לא ירגישו בה בכלל.

מה הם תסמיני המחלה וכיצד מגלים אותה

תסמיני המחלה הם כאבים עזים בזמן הווסת ובזמן קיום יחסי מין, כאבים בזן יציאות, כאבי אגן, ובמקרים מסוימים אפילו אי פריון. על מנת לאבחן את המחלה, הרופא יתבסס הן על תלונות האישה, אך גם על סדרה של בדיקות לפי הריון, בדיקות אלו יתבצעו בין היתר באמצעות לפרוסקופיה, ניתוח באמצעות מצלמה שמוחדרת אל תוך הבטן ומאפשרת לבחון את החללה שלה. במידה ויתגלה שאכן האישה מתמודדת עם אנדומטריוזיס, הרופא יחליט כיצד לטפל בה, האם בעזרת תרופות, ניתוח או הליך אחר.

כאמור, בדיקה זו, כמו בדיקות אחרות, חשוב לעשות לפני שנכנסים להריון, בוודאי אם מתמודדים עם כאבים עזים. כך ניתן לפתור את הבעיה בטרם נכנסים להליך של הריון. את הבדיקות יש לבצע אצל רופא מומחה שיוכל להעניק את כל הכלים האבחוניים והטיפוליים הנדרשים לפיתרון הבעיה.

לכל הבדיקות לנשים במור לחצי כאן.

כתוב/כתבי תגובה