מה זה אזוספרמיה אצל גברים?

עד לא מזמן, בסוף המאה הקודמת, נחשבו גברים הסובלים מאזוספרמיה כעקרים וחסרי יכולת ללדת צאצאים. בעקבות התפתחות המחקר, הטכנולוגיה והרפואה כיום יכולים גם גברים אלה להפוך לאבות מזרעם שלהם.

 

אזוספרמיה

כדי להבין מה זה אזוספרמיה אצל גברים יש להכיר את מערכת הרבייה הגברית. תאי זרע מיוצרים באשכים ועוברים דרך צינור הפין אל השופכה. אזוספרמיה הוא מצב שבו יש חוסר בתאי זרע בנוזל השפיכה. אזוספרמיה יכולה להיות חסימתית שבה יש ייצור הזרעים תקין, אך המעבר אל הצינור משתבש ואזוספרמיה לא חסימתית שבה יש בעיה כלשהי בתהליך ייצור הזרעים.

 

סיבות לאזוספרמיה

יכולות להיות סיבות רבות להיווצרות מצב של אזוספרמיה. חלקן מולדות כמו תסמונות שונות, חסימות, חסרים בכרומוזומים או אשכים טמירים וחלקן יכולות להיות סיבות שקרו במהלך השנים כמו ניתוחים שונים, בהם גם ניתוח בקע, דלקות, זיהומים, תרופות שונות או טראומות של אזור האשכים.

 

איך מאבחנים אזוספרמיה

במהלך בדיקות לאי הצלחת היריון יופנה הגבר לרופא אנדרולוג המתמחה בבעיות פוריות אצל גברים, הוא יפנה לבדיקות זרע. ההמלצה היא על שתי בדיקות בהפרש של חודש כדי לוודא את אמיתות התוצאות, ולאחר שקלול הנתונים, ההיסטוריה הרפואית של הגבר ותוצאות הבדיקות, יאבחן או ישלול מצב של אזוספרמיה.

 

כיצד מטפלים

הטיפול באזוספרמיה הוא באמצעות ניתוח שבו נלקחות רקמות מהאשך ובאמצעות טכנולוגיות מתקדמות מופקים תאי זרע. ההצלחה גדולה יותר כאשר מדובר באזוספרמיה חסימתית, אך גם בכזאת שהיא אינה חסימתית אפשרי לקחת דגימות מאזור ייצור תאי הזרע ולהפיק משם זירעונים. הצלחת הניתוח במקרים של אזוספרמיה לא חסימתית נמוכים יותר ועומדים על כ 40% אך זה עדיין מאפשר תקווה לגברים רבים להיות אבות לילדים מזרעם שלהם.

 

הכנסו לאתר שלנו לקבלת מידע נוסף – מעבדות גבריאל.

כתוב/כתבי תגובה