מהי עבודה סוציאלית

מהי עבודה סוציאלית?

עבודה סוציאלית היא מקצוע טיפולי העוסק בבעיות חברתיות ובסיבות שגרמו להן. לצד הבדיקה והבירור לסיבות להגעת המטופלים למצבם, מנסים בעלי המקצוע הללו לקדם את המטופלים מעבר למגבלות ולקשיים בהם הם נתונים. עובדים סוציאליים מטפלים ביחידים, במשפחות ובקהילות שלמות. בדרך כלל, הטיפול הינו משולב בגלל שמשפחה אשר בה יש נזקק לשירותיהם הינה פגועה וזקוקה לתמיכה כזאת או אחרת: כספית, רגשית, נפשית, פסיכולוגית וכיוצא בזה. העובדים הסוציאליים מועסקים במוסדות ציבור, ברשויות מקומיות, בעסקים הפועלים בתחום הסיעוד, כמו גם, בבתי אבות.

תפקידים חשובים בטיפול בסיעודיים

אדם סיעודי ומבוגר הנזקק לסיוע וטיפול על בסיס שוטף נזקק לחוות דעת של עובד/ת סוציאלי/ת למצבו. הם יכולים להגיע מהמוסד לביטוח לאומי המספק את הקצבה  החודשית, מהרשות המקומית ומגופים אחרים שחלקם פרטיים. הם יכולים, למשל, להמליץ על תמיכה כספית מהרשות המקומית או המדינה למי שנזקק לעובד זר, או לשהייה קבועה בבית אבות סיעודי. לחילופין, לקבלתו לבית אבות של המדינה או אחרים וכן הלאה. 

מצב סיעודי

מצב סיעודי כפי שמוגדר כחוק הוא מצב בו המטופל אינו יכול לבצע בכוחות עצמו 3 מתוך 6 פעולות קיימות. לקום ולשכב, להתלבש ולהתפשט, להתרחץ, לאכול ולשתות, לשלוט על הסוגרים וניידות. בדיקת מצבים אלו נעשית על ידי עובדת סוציאלית המגיעה, לרוב, אל בית הקשיש או המוגבל ובודקת את המצב לאשורו. היא יכולה לספק המלצות שונות לשיפור מצבו כמו: שינויים בבית להתאמה למצבו, אספקת ציוד ואביזרים לסיוע, המלצה לעובד זר לסיעוד, המלצה להעברה לבית אבות ועוד. הטיפולים של העובדים הסוציאליים ניתנים גם למצבים אחרים ולאו דווקא לקשישים אלא לנזקקים בכל משפחה ובכל שכבת גיל. כך, שהמקצוע הנ"ל חיוני מאוד ומסייע רבות לאנשים במצוקה.

רוצים לדעת מהי מחלקה סיעודית בבית אבות?  היכנסו לאתר https://betgilpaz.co.il/

 

 

כתוב/כתבי תגובה