צנתור וירטואלי

 

בשנים האחרונות, אנחנו שומעים יותר ויותר את הביטוי "וירטואלי", כולנו מכירים אותו מעולמות תוכן שונים. לכן אין זה מפתיע שהוא נכנס גם לעולם הרפואה ואנחנו יכולים למצוא בדיקות וירטואליות שונות. כך למשל אנחנו יכולים למצוא טיפול כמו צנתור וירטואלי.

צנתור וירטואלי הוא בדיקת הדמיה שמאפשרת להדגים את מצב העורקים הכליליים מבלי לבצע בדיקה חודרנית ופולשנית זאת להבדיל מצנתור רגיל, אשר מתבצע באמצעות החדרת צנתר לתוך הלב, מה שכולל סיכונים שונים אשר נובעים מעצם זה שמדובר בפעולה פולשנית. צנתור וירטואלי היא פעולה נקייה, שמאפשרת לקבל תשובות דומות ללא התערבות פולשנית.

4

צנתור וירטואלי או הדמיית לב תלת מימדית הוא טיפול הנעשה באמצעות דימות, הבדיקה מתבססת על צילום שנעשה באמצעות מכשיר CT, אשר עובד על קרינת רנטגן. המכשיר מדמה את העורקים הכליליים ומאפשר לראות מה מהות הבעיה, והיכן היא מופיעה. מה שכן, במידה ויש צורך לטפל בבעיה, אז צנתור וירטואלי לא מספיק וצריך לבצע פעולה חודרנית.

 

מתי נהוג להשתמש בצנתור וירטואלי ואצל מי עוברים את הבדיקה הזאת ?

 

מחלת טרשת עורקים בלב היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בעולם המערבי ומהווה את אחת המחלות שגורמות לתמותה הגבוהה ביותר בעולם המערבי. מחלה זו נפוצה מאוד בגלל הנזקים אשר נגמרים לעורקי הלב כתוצאה מעישון, סכרת, עלייה בשומני הדם, יתר לחץ דם,, הצטברות שומן וכולסטרול על דופן העורקים ושקיעת סידן.

צנתור וירטואלי מתבצע על מנת לבצע גילוי מוקדם של המחלה והתפתחות שלה, כך ניתן למנוע אותה וכן למנוע אפשרות של התקף לב אשר לא פעם נוצר כתוצאה מהסתבכות של המחלה.

הצנתור נעשה, כאמור, באמצעות שימוש במכשיר C.T, אשר מאפשר לקבל תמונה באיכות גבוהה מאוד של כלי הלב והעורקים. התמונה יוצרת פרוסות של המבנה הפנימי של הגוף ובכך מעניקה לרופא פירוט רב, בעזרתו הוא יכול לאבחן את המצב.

במסגרת הבדיקה, ניתן להעריך את חומרת המחלה, לזהות מיקומים של חסימות או היצרויות במערכת כלי הדם שעובדת עם הלב, לזהות מאפיינים מוקדמים של סרטן בבית החזה ועוד. ככל שהבדיקה מתבצעת מוקדם יותר ובאופן קפדני, כך ניתן לטפל בבעיה בצורה הרבה יותר נכונה.

הבדיקה כשלעצמה איננה מסובכת, בדרך כלל לפני הבדיקה יבצע המטופל בדיקות דם וא.ק.ג, כמו כן הוא יענה על שאלון רפואי בשביל לוודא שאין נקודות מסוימות שצריכות התייחסות מיוחדת.

במהלך הבדיקה המטופל ישכב על מיטת הבדיקה, יחובר למכשיר א.ק.ג, ויכנס אל תוך המכונה שתבצע את הצילום. משך זמן הטיפול הוא עד חצי שעה, ואחריו הרדיולוג יפענח את התוצאות. על פיהן ייקבע כיצד להמשיך בטיפול, במידה ויש צורך.

בדיקות צנתור וירטואלי מתבצעות אך ורק בהפניית רופא במידת הצורך, הבדיקה נעשית לאחר בירור ובדיקה של המטופל אודות מצבו הרפואי, בשביל לוודא שהוא אכן צריך את הבדיקה ואכן יכול לבצע אותה.

בדיקות לגילוי מוקדם מור

כתוב/כתבי תגובה