מהי בדיקת אולטרסאונד וכיצד היא פיתחה את הגזע האנושי

בעבר, תחום הרפואה לא היה תחום מפותח כלל, ולאור עובדה זו, אנשים רבים מתו ממחלות שכיום נראות לנו כמחלות לא נוראיות, כמו למשל צינון או כאב ראש. כיום גם יש לנו את האפשרות לבדוק את מצבו הבריאותי של העובר עודו ברחם אמו. כיצד הצליחו בעבר להסתדר ללא מכשיר כמו אולטרסאונד? כיצד כיום האולטרסאונד הביא תרופה למכה?

כיצד אולטרסאונד פועל?

המערכת נוצרה בהשראת הדולפינים והעטלפים שמנווטים באמצעות גלי קול, כאשר היא מורכבת משני מרכיבים עיקריים. הצג שעליו מופיעה התמונה, ומכשיר שפולט גלי קול. כאשר גל קול פוגע בדבר מה העומד בדרכו, הוא משנה כיוון חזרה אל המכשיר, וכך נוצרת תמונה על צג האולטרסאונד.
המידע שמופיע על הצג מועבר באמצעות כבל חשמלי שמחובר בין הצג למכשיר.

יתרונות האולטרסאונד

כיום, אנשים רבים מבצעים בדיקה זו בשל סיבות שונות, ולהם יתרונות רבים:

  • הסרת לחץ – בין אם זאת בדיקה להריון או למחלה מסוימת, אפשר לגלותה באמצעות מכשיר האולטרסאונד.
  • תרופה למכה – מקרים רבים שבהם הייתה בדיקה שגרתית של אולטרסאונד, התגלו מחלות שונות שמתפתחות ללא ידיעת האדם, וכך הצליחו למנוע אותם.

סוגי האולטרסאונד

ישנם סוגים שונים לבדיקה זו שמטרתם לבדוק אזורים שונים בגוף, לדוגמה:

  • בדיקת אקו – בדיקה זו מתבצעת בחדרי הלב, ומטרתה לבדוק את תקינות הלב.
  • בדיקת דופלר – מטרתה לבדוק את תקינות לחץ הדם, ושזרימת הדם תקינה.

 מדוע אין צורך לפחד מבדיקת האולטרסאונד

בדיקת אולטרסאונד מתבצעת בצורה פשוטה. הנבדקת יושבת על כיסא עם הטיה לאחור. על מכשיר האולטרסאונד מורחים ג'ל שקוף על מנת לשפר את חדירת גלי הקול דרך שכבת העור, שמטרתם להראות תמונה ברורה על הצג. ההרגשה עלולה להיות קרירה תחילה, אך אין כל נזק שנגרם, לא מהבדיקה ולא מהג'ל. הבדיקה אינה כוללת שום קרינה, וגם לא תוצאות לוואי שמותירות נזק המשכי.

ההיריון היא תקופה לחוצה ועם המון מחשבות, ישנם המון בדיקות לתקינות העובר על מנת שנוכל למנוע כמה שיותר גורמים המזיקים לעובר. בעבר לא הייתה אפשרות לכך, אך ככל שהעולם משתכלל, כך יותר תינוקות נולדים בריאים ותקינים, והגזע האנושי מתפתח.

כתוב/כתבי תגובה