עונות מעבר

עונות מעבר – איך זה משפיע עלינו?

השבועות האלה בין החורף לקיץ, בם מזג האוויר נראה כי הוא מתנדנד בין ימים קרירים וגשומים לימים שטופי שמש, משפיעים גם על הגוף שלנו. שינויים בטבע (כאשר הפרחים ממלאים את הגינות ואבקנים את האוויר) ושינויים במצב הרוח כולם משולבים יחד לעונת מעבר מאתגרת. זה הזמן בו אנו יכולים לגלות כיצד נוכל להקל על הגוף בשיטות שונות. בתקופות כאלו בהן יש השפעה כה גדולה על גופינו ואון התפקוד שלנו, מומלץ לרכוש ביטוח בריאות שיגן עלינו. לפניכם כל ההמלצות להתמודד עם השפעות  עונות המעבר.

עונות מעבר


צינון קל בעונות המעבר

השינויים התכופים בטמפרטורות גורמים לגוף לצינון קל לעתים. אם אתם מרגישים כאב קל בגרון או מנוזלים – זה הזמן להתחיל ליטול תרופות נגד צינון. מבחינת הרפואה הטבעית הופעת המינון עשויה להעיד על החלשות מערכת החיסון אותה כדאי לחזק באמצעות נטילה של ויטמין C והוספת דבש לתה טבעי. אם הצינון לא חולף מעצמו כדאי להיבדק אצל רופא.


אפצ'י! האם זו אלרגיה?

לפעמים העיטוש התכוף אינו נובע דווקא מצינון אלא מאלרגיה. בעונת האביב אנו יכולים לזהות את הדמעות בעיניים, הגירוד המעיק באף והעור שמתחיל להאדים. בקרב חלק מהאלרגים נגלה גם פריחה בחלקים שונים של הגוף. מה כדאי לעשות? השיטה הקלה והמהירה ביותר היא נטילת כדורים נגד אלרגיה (כמובן שכדאי להתייעץ קודם כל עם רופא או רוקח ולבדוק כי אתם אכן אלרגים לפני שמתחילים).

קיימות גם שלל תרופות סבתא ורפואות מתחום הרפואה האלטרנטיבית. ביניהם ניתן לציין את צמח האלוורה או קרם המבוסס על צמח זה לעור מגורה. שמנים אתריים שונים הפותחים את הנשימה, החל משמן מנטה וגרניום וכלה בשמנים המבוססים על שמן אקליפטוס ותרכובות נלוות. בימים קרירים יותר נוכל להתפנק עם תה טימין או קמומיל שיסייעו לפתוח את כלי הנשימה ויסייעו גם למנוע דלקות הנובעות מהתעטשות חוזרת ונשנית.


עור יבש? יש מגוון פתרונות

בעונות המעבר, בדרך כלל לפני החורף, העור מתחיל לאבד את הלחות הטבעית שלו ולהתייבש. יובש זה יכול לבוא לידי ביטוי בנקודות מגרדות, כפות ידיים סדוקות או גירוי מציק בברכיים ובמרפקים. אם אתם מודעים לתופעות הללו אצלכם תוכלו למנוע אותם מראש באמצעות הכנת העור לעונת המעבר. השתמשו בקרמים ללא חומרים מבשמים, תוך שילוב בין קרם ידיים קליל, קרמים לעור המכילים אלוורה וקרמים כבדים יותר המוסיפים לעור לחות לאורך זמן. תוכלו למצוא ברשתות הפארם קרמים מיוחדים המיועדים לעור יבש או רגיש ומכילים גם ויטמינים.

היובש בעור עשוי להתפשט גם לקרקפת שלנו. לכן, כדאי לשים לב  האם מתחילים להופיע קשקשים סמוך לשביל בשיער ולהתחיל להשתמש בשמפו המחזיר את הלחות לעור ומונע את הקשקשים. תופתעו לגלות, אך דווקא התכשירים המיועדים לתינוקות כמו שמפו וסבון עדין יכולים להיות הצלה של ממש עבורנו. זאת, משום שהם מכילים רמת חומציות (Ph) האידיאלית לעור הגוף והקרקפת.


התאימו את התזונה לעונה

דרך נוספת להתמודד עם כל התופעות הנלוות לעונות המעבר היא באמצעות שינויי התזונה שלנו. הוסיפו יותר ירקות ופירות לארוחות ונסו להימנע ממזונות המעודדים אלרגיה. בתקופה זו כדאי לנסות להפחית את כמות החלב שאנו שותים ולנסות תחליפים נפלאים כמו חלב שקדים, חלב עשוי קשיו או חלב סויה. חלב הפרה גורם לעתים לגודש באזור האף ומחזק את המלחמה של הגוף באלרגנים השונים – דבר המתבטא בתופעות הדומות לצינון.


יוצאים לטבע – התכוננו מראש עם תרופות נגד אלרגיה

בעונת האביב הפרחים מתחילים בפעולה טבעית שנועדה להתרבותם – הפקה של אבקנים המתפזרים באוויר באמצעות הרוח ובאמצעות חרקים שונים המעופפים ונחים על הפרח. למרבה הצער, חלק מהאנשים אלרגים לאבקנים אלה וכאשר הם חודרים לגופנו דרך הנחיריים הגוף מנסה בכל דרך להוציאם. אין כל רע במגע של האבקנים בגוף או בנשימה שלהם לכן אנו מנסים להילחם דווקא בנטייה "המוגזמת" של הגוף להגן על עצמו מפניהם. כיצד? באמצעות תרופות המיועדות למניעת התגובה האלרגית. אם אתם יוצאים לטיול בטבע או יושבים בגינה הביתית לזמן ארוך בעונת האביב ומגלים שגם אתם אלרגים – כדור קטן אחד יכול לעצור את התגובה הזו.

לסיכום, עונת המעבר היא עונה מפלאה בה העצים משנים את צבעם והטבע מתעורר מחדש או חוזר לנום את שנתו. גם גופינו מגיב לשינויים אלה במגוון דרכים שחלקן עשויות להעיק עלינו. באמצעות שינוי תזונה, ויטמינים וכדורים נוכל לחזור לעצמנו וליהנות מהיופי של שינויי העונות.

כתוב/כתבי תגובה