פטנטים בתחום המכשור הרפואי

החשיבות של פטנטים בתחום המכשור הרפואי

פטנטים בתחום המכשור הרפואי
ענף הרפואה הוא תחום אשר לרגע לא מפסיק להתפתח. מידי יום ישנן התפתחות טכנולוגיות חדשות, מכשור רפואי חדש ותרופות חדשות. לצערנו הרב אנשים תמיד ימשיכו להיות חולים ותמיד יהיה צורך ברפואה. ככל שהרפואה התקדמה והאריכה את תוחלת החיים שלנו, גם גדלה כמות הבעיות הרפואיות שאיתן אנו מתמודדים. פיתוח של מוצרים בתחום הרפואי טומן בחובו פוטנציאל אדיר לרווחים, כמובן בהנחה שמדובר בפיתוח מוצלח. אך מצד שני גם הפיתוח של טכנולוגיה רפואית הוא יקר וארוך מאוד. הוא דורש מחקר ופיתוח, ניסויים והשגת אישורים מהרשויות. זהו ענף תחרותי מאוד בו פועלות חברות ענק אשר תמיד מחפשות אחר הדבר הבא וישנה סכנה שיעקפו אתכם בסיבוב; לכן ישנה חשיבות גדולה לרישום הפטנט כבר בשלבים הראשונים של הפיתוח.

במקרים רבים מכשור רפואי חדיש הוא פרי רעיון של רופאים. באופן טבעי הרופאים אשר מתמודדים עם בעיות רפואיות הם גם אלו אשר יכולים לחשוב על רעיונות חדשים המסייעים בעבודתם ומשפרים את מצבם של החולים. אבל מומחים לרופאה הם לאו דווקא מומחים לעסקים ומשפט ואינם מבינים את החשיבות הגבוהה של רישום פטנטים. אם ננסה לסכם את הנושא בקצרה, עוד לפני שנתחי להסביר אותו – רישום פטנטים הוא הדרך היחידה להפוך את המכשור הרפואי שפיתחתם למסחרי.

למרות כל הזוהר שבדבר, בפועל מרווחי הרווח על מכשור רפואי הם קטנים למדי ואפילו מחזור החיים של המכשור הוא יחסית קצר. סביר להניח שבתוך מספר שנים תהיה טכנולוגיה חדשה אשר תהפוך את ההמצאה שלכם ללא רלוונטית. מסיבה זו אתם רוצים למקסם את הרווחים על המוצר ואתם פשוט חייבים לרשום פטנט על המכשור הרפואי. הרי מה קורה כאשר לא רושמים פטנט? אתם משקיעים את המיליונים ואת הזמן בפיתוח ההמצאה ואז כל אחד יכול להעתיק את הרעיון בשלביו הסופיים וליהנות מעלויות פיתוח אפס שבאו על חשבונכם. רישום נכון של הפטנט מבטיח שאתם, אשר השקעתם בפיתוח המוצר, גם תקטפו את הרווחים ממנו.

תחום רישום הפטנטים הוא תחום מורכב מאוד אך על אחת כמה וכמה רישום הפטנטים בתחום המכשור הרפואי. באופן טבעי כאשר זה מגיע לרופאה ישנה רגולציה מאוד גבוהה והיבטים משפטיים רבים מאוד. מכיוון שבעיות רפואיות הן עניין גלובאלי, סביר להניח שכל פיתוח של מכשור רפואי פונה גם לשוק הבינלאומי. וכאן בשוק הבינלאומי אתם צפויים להיתקל באינספור הסכמים בינלאומיים וחקיקה שונה ממדינה למדינה. לכן חשוב מאוד לעבוד אך ורק עם עורכי פטנטים המכירים את נושא המכשור הרפואי.

כתוב/כתבי תגובה