תוספי תזונה לספורטאים

תוספי תזונה לספורטאים

הגוף שלנו לא תמיד מקבל את כל מה שדרוש לו מהמזון שאנו אוכלים. יש לכך סיבות רבות, בין השאר, השינוי באורח החיים שלנו והעובדה שאנו אוכלים הרבה יותר אוכל מעובד. מלבד סיבות אלו, תוספי תזונה הופכים הכרחיים יותר כאשר אנו עוסקים בפעילות גופנית, היות שגופנו משתמש ביותר משאבים במהלך ולאחר אימונים. נוסף על כך, תוספי התזונה יכולים לסייע בבניית מסת שריר ובקבלת תוצאות יעילות יותר מהאימון. בעקבות סיבות אלו, תוספי תזונה לספורטאים הופכים לפופולאריים יותר ויותר, עם זאת, חשוב לזכור שמדובר בתוספים בלבד ועדיין רוב התזונה הנכונה והבריאה לגופנו מתבססת על המזון אותו אנו צורכים.

תוספי תזונה לספורטאים

הבחנה בין תוספי מזון לתוספי תזונה

אנשים יכולים להתבלבל בין שני ביטויים דומים אך שונים שקשורים לעולם התזונה. מדובר ב"תוספי מזון" ו"תוספי תזונה". תוסף מזון הוא מרכיב שמצרפים למאכל מסוים כדי להעניק לו ערך כלשהו. לדוגמה, צבע מאכל הוא תוסף מזון שנועד להעניק למאכל צבע ספציפי. יש הבדל גדול בין מונח זה לבין המונח "תוספי תזונה" שכן תוסף תזונה, כאמור, נועד להשלים ולשפר את התזונה הרגילה שלנו. נוסף על כך, חשוב להבין שתוספי תזונה לספורטאים הם אינם תרופות ואין צורך במרשם כדי להשיגם. עובדה זו מטילה אחריות על כל הצורך אותם שכן עליו לוודא שהוא צורך תוספים נכונים ובכמות שאינה מזיקה לו.

מחקרים על תוספי תזונה

מספר מחקרים מדעיים שנערכו על שימוש נכון בתוספי תזונה מצאו קשר בין תוספי תזונה לשיפור באיכות החיים. מחקר בארה"ב, לדוגמה, הראה שאצל שחקני פוטבול שצרכו תוספי תזונה נמצא שיפור בכאבים כרוניים לאחר פרישה ממשחק פעיל, וכן שיפור כללי בבריאותם. הדגש הוא על צריכה נבונה ומדויקת של תוספי תזונה שכן צריכת יתר עשויה להיות מסוכנת.

אילו תוספי תזונה קיימים עבור ספורטאים?

ישנם מספר סוגים של תוספי תזונה המיועדים לספורטאים, כאשר כל תוסף מיועד למטרה שונה. חשוב להבחין בין התוספים ולהכיר את השפעתם על הגוף. לדוגמה תוסף תזונה לשיפור ביצועים כגון משקה איזוטוני או חטיף אנרגיה, נועד להגביר את האנרגיה לפני ובמהלך האימון. ישנו גם תוסף תזונה להתאוששות ובניית מסת שריר, שמומלץ לצרוך לאחר אימון אינטנסיבי. סוג זה של תוסף תזונה, כגון אבקת חלבון, יתרום לבניית השרירים ולהתאוששות הגוף מהאימון. נוסף על כך, ישנם תוספי תזונה שנועדו להעניק לגוף ויטמינים ומינרליים שחיוניים לו. בין אלה ניתן למנות ויטמין C. ויטמין D, ועוד. קיימים עוד סוגים רבים של תוספים כאשר כדאי מאוד להכיר כל תוסף שאתם צורכים ומהן השפעותיו.

לסיכום

תוספי תזונה לספורטאים נועדו להשלים את התזונה הנחוצה לנו לאחר אימון ובמהלכו. תוספי התזונה חיוניים לבניית מסת שריר ולהתאוששות מרבית של הגוף. חשוב מאוד לדעת להשתמש בתוספי התזונה בחוכמה ולהכיר את השפעותיו של כל תוסף. על כל פנים, מומלץ להתייעץ עם תזונאי ספורט או רופא המשפחה שלכם אם ברצונכם לצרוך תוספי תזונה באופן קבוע.

כתוב/כתבי תגובה