אירוע מוחי

אירוע מוחי – הגורמים והטיפול

אירוע מוחי, או בשמו הנוסף שבץ, הינו הפרעה נוירולוגית במוח עקב חסימה של זרימת הדם בצורה תקינה מהגוף למוח. כאשר מתרחש אירוע מוחי מתרחש נזק נוירולוגי היכול להשפיע על התפקוד היומיומי כמו דיבור, חוסר תפקוד של יד או רגל ובלבול במחשבה ובדיבור.

בשנים האחרונות המודעות לאירועים מוחיים הולכת וגוברת. ככל שהמודעות גבוהה יותר בקרב האוכלוסייה כך זה טוב יותר מכיוון שזמן הוא דבר קריטי בזיהוי אירוע מוחי כאשר הוא מתרחש. השבץ מתרחש בפתאומיות ולרוב ללא התראה מוקדמת, כאשר אנשים בסביבה של אדם הלוקה בשבץ מזהים זאת באופן מידי ופועלים במהירות להזעקת עזרה ממגן דוד אדום- דבר זה יכול להציל את חיי האדם שחטף את השבץ.

אירוע מוחי

הגורמים לאירוע מוחי

הגורמים לאירוע מוחי נובעים לרוב מ-2 בעיות עיקריות:

  • אירוע מוחי עקב דימום – אירוע זה נדיר בדרך כלל. השבץ מתרחש כאשר קיים דימום מאחד מכלי הדם במוח. לרוב הדימום נגרם מלחץ דם גבוה מאוד הגורם ללחץ ולפיצוץ של כלי הדם. ישנם מקרים בהם קיים פגם או ליקוי כלשהו באחד מכלי הדם במוח, דבר זה גורם להיחלשות כלי הדם וכך לפגיעותו והיחלשותו וכך לדליפה של דם מאותו כלי דם פגוע.
  • אירוע מוחי עקב חוסר הספקת דם – זוהו השבץ השכיח יותר באירועים מוחיים. מצב זה נגרם מחסימה של עורק המוביל דם למוח. חסימה שכזו נקראת קריש דם. קריש הדם יכול להיווצר במקום בו קיימת החסימה או שהוא יכול להגיע מאחד מכלי הדם הגדולים יותר בגוף המספקים דם למוח, או מהלב עצמו. בעיות שונות בהפרעות קצב הלב עלולות לייצר קרישי דם וכך לעלות את הסיכון לאירועים מוחיים.

שיקום לאחר אירוע מוחי

שיקום לאחר אירוע מוחי הינו חשוב ביותר לצורך חזרה לשגרה ולתפקוד היומיומי במהרה. האירוע המוחי עלול לגרום לפגיעה בתפקוד הפיזיולוגי- בהתאם לאזור במוח שנפגע.

תהליך שיקום לאחר אירוע מוחי דורש הקפדה לאורך זמן של פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת. מכיוון שלרוב הפגיעה הפיזיולוגית והנוירולוגית הינה משמעותית, יש צורך בליווי רציף של אחיות ועובדות סוציאליות לצורך התמודדות מהירה וקלה עם תהליך השיקום לאחר השבץ.

עוד מידע תוכלו למצוא כאן.

כתוב/כתבי תגובה