קלינאית תקשורת מוסמכת

קלינאית תקשורת מוסמכת

קלינאית תקשורת מוסמכת

קלינאית תקשורת מתמחית בשיקום התקשורת אצל אנשים שיש להם לקויות שונות כמו דיבור, קריאה וכתיבה. כאשר לקויות מאובחנות בגילאי הילדות המוקדמת ובשלב שבו השפה עדיין בשלב הרכישה שלה, הטיפול עשוי להיות פשוט יותר מאשר בבגרות.

מתי כדאי לגשת לבדיקה אצל קלינאית תקשורת?

הדיבור הינו מיומנות הנרכשת עם הזמן, והמושפעת מגורמים רבים כמו גנטיקה, סביבה, מקום מגורים ועוד נתונים רבים אחרים. ניתן להגיד כי באופן כללי, לא צריך "להתרגש" כאשר ילדכם סובל מדיבור שאיננו ברור, במיוחד בשנותיו הראשונות- אם כי חשוב לדעת שניתן לטפל בבעיות כאלו כבר מגיל צעיר ביותר. עם זאת, לקראת הכניסה לבית הספר כאשר הילד עומד להתחיל ללמוד לקרוא ולכתוב- חשוב לוודא כי אכן רמת השפה שלו היא תקינה, וזאת על מנת להקל עליו את הלימוד הממשי והפונטי שלה. הפנייה לאבחון אצל קלינאית תקשורת ניתן לקבל דרך מערכת הבריאות או החינוך- כלומר דרך הרופא של הילד, או הגננת שלו לדוגמה, אך ניתן גם לפנות באופן פרטי כאשר ההורה מבחין בלקות אצל ילדו ומעוניין לטפל בה באופן מקצועי.

כיצד מתבצע הטיפול?

חשוב לדעת כי הטיפול אצל כל אדם בכל גיל הוא אינדבדואלי, בהתאם לקושי הספציפי עמו הוא מתמודד. עם זאת ישנן שיטות לאבחון ולטיפול, כמו למשל שיטת "מלודי פון", המשמשת לצורך לימוד הגייה ושיפור הדיבור. לכל ילד שמגיע לאבחון אצל קלינאית תקשורת, יש את הסיבות השונות שבגללן התקשורת שלו לקויה- בין אם אלו סיבות פיזיות כמו דחיקת לשון או גורמים התנהגותיים ופסיכולוגיים אישיים. קלינאית תקשורת מוסמכת תטפל בילד באופן שיסייע לו להתגבר על הקשיים, לרכוש ביטחון עצמי ולהפיק דיבור תקין ושוטף.

האם ניתן לעבור טיפול אצל קלינאית תקשורת מוסמכת גם בגיל מבוגר?

אף פעם זה לא מאוחר מדי לטפל בבעיות דיבור, וכדאי לדעת כי הן עלולות להיווצר עם הזמן גם אצל אנשים בריאים לחלוטין.  לפעמים מדובר על הפרעות בקול וצרידות, שגם אלו בעיות שקלינאית תקשורת יכולה לפתור על ידי תרגול ייחודי של הפקת הקול. במקרים של מבוגרים מגמגמים, או בעלי קשיי דיבור ניכרים שלא טופלו בילדותם- חשוב לעבור אבחון מקצועי על מנת לטפל בבעיה, כאשר אימון תדיר אצל קלינאית תקשורת יכול בהחלט להביא לשיפור גם בגיל מאוחר.

כתוב/כתבי תגובה