כישורים חברתיים

טיפים לשיפור כישורים חברתיים בקרב ילדים

כאשר אתם חשים כי הילד שלכם סובל מביטחון עצמי נמוך, כי הוא מתבודד, אינו מעורב בפעילויות חברתיות, לא משתתף בחוגים או שאין לו חברים, וכי הוא סובל מהתקפות זעם ומתסכול – יכול להיות שכישוריו החברתיים שלו לוקים בחסר.

אתם כהורים הנכם חלק חשוב בפיתוח המיומנויות החברתיות שלו ולכן בחיי היום יום שלכם, ואתם יכולים לסייע לו מאד לפתח את אותם כישורים החשובים מאד להווה שלו בעיקר לעתידו. אז כיצד ניתן לשפר כישורים חברתיים בקרב ילדים? כמה טיפים בהמשך.

שמשו לילד מודל לחיקוי – היו אתם מודל לחיקוי עבור הילד. היחסים בינכם כהורים וגם הדרך שבה אתם מתנהגים משפיעה מאד על ההתנהגות של ילדכם. נהלו חיי חברה תקינים, אל תתבודד, הזמינו חברים, והכירו אנשים חדשים. בכך גם ילדכם יפתח חיי חברה, וגם הוא יהיה ילד חברותי ופתוח להיכרויות חדשות.

אל תעודדו ביישנות – אם ילדכם ביישן חשוב לא לעודד את התכונה הזאת. זה נכון שיש ילדים ביישנים, וזה בסדר, אך חשוב לא לעודד את הביישנות, ולשים גבולות בין ביישנות להסתגרות. אם אתם שמים לב שילדכם ממש מסתגר, נסו למנוע זאת ואף להתייעץ עם גורם מקצועי לגבי ההסתגרות של הילד.

ארחו חברים בגיל צעיר – חשוב שילדכם יחשפו חברתית לילדים בגיל צעיר. יש לחשוף אותם לילדים בגיל צעיר בין אם מדובר בבני דודים, אחיינים וילדי השכנים. גם אם בינתיים אין להם חברים מבית הספר, חשוב לנסות לייצר סביבם חברה צעירה עד כמה שניתן.

יצירת חוויות חיוביות – במפגשים עם חברים חשוב שהחוויות המשותפות יהיו חיוביות ולא קשות. יש להעלות את הביטחון של הילד עד כמה שניתן בחוויות אלה ולא לחנך אותו כאשר הוא נפגש עם חברים או ללמד אותו שיעורים על החיים. חשוב שהחוויה של החשיפה בחברה תהיה חיובית עד כמה שניתן.

למדו את ילדכם כיצד נוהגים עם ילדים אחרים – למרות שאתם כעת משבחים ומעלים את הביטחון של ילדכם, חשוב גם להסביר לו כיצד נוהגים באחר. שימו לב שילדכם מכבד את הילדים האחרים, מגלה כלפיהם סבלנות, מאפשר להם לשחק בצעצועים שלו, ונוהג בהם בכבוד.

כתוב/כתבי תגובה