סימנים לאבנים בכליות

סימנים לכך שיש לכם אבנים בכליות

מערכת השתן אחראית על ייצור השתן בגוף ועל הובלתו מחוץ לגוף. היא מורכבת משתי כליות, שני שופכנים השלפוחית עצמה והשופכה, צינור המוביל את השתן מהשלפוחית אל מחוץ לגוף. בעצם אבנים בכליות זוהי מחלה בה מלחים ומינרלים מופרשים בשתן ומתגבשים עד לכדי יצירת אבנים בכליות. גודלם יכול להיות גרגר זעיר עד לאבן בגודל גדול.

איך תדעו שיש לכם אבנים בכליות

לרוב, כשיש אבן קטנה בכליה לא יהיו סימפטומים לכך. כשהאבן תנדוד לכיוון מורד השופכן לשלפוחית יורגשו סימפטומים רבים וייווצר זיהום. לכן, הסימן הראשון הוא הרגשת כאב באופן פתאומי, שעם הזמן יתאפיין ככאב חריף שדוקר במותן מתחת לקשת הצלעות בגוף. כאב זה יכול להזכיר מעט תחושת עיוות בטן פתאומית וחדה. הוא מתחרש כשהאבן חוסמת את מעבר השתן. סימפטום נוסף, הוא הרגשת בחילה או הקאה, כשהאבן מתקדמת לכיוון השלפוחית היא חוסמת את המעבר של השתן וכאב נעשה חד יותר. מה שיגרום להשתנה תכופה יותר וצריבה במתן שתן. סימפטומים נוספים הם, דם בשתן ושתן בעל ריח רע. למרות שמצב זה לא קורה רבות במקרה ויש חום וצמרמורות, ישנה סכנת חיים ומחויבת ההפניה לייעוץ רפואי ואבחון אבנים בכליות בהקדם האפשרי. לעתים נדירות כשנמצא זיהום בגוף האדם לזמן ארוך, יכול להיווצר נזק לכליה. כשצבעו של השתן הוא לא צלול ונראה כצבע טבעי, זהו סימפטום נוסף להיווצרות אבנים בכליה או זיהום בדרכי השתן. במידה ואתם מרגישים את הסימפטומים הללו חשוב לגשת לרופא.

סיבות רבות לאבנים בכליות

יש מצבים מטבוליים נרכשים או מולדים הגורמים להפרת איזון המינרלים שנמצאים בשתן, קראו על כך בלינק, דיאטה עשירה בחומרים המעודדים יצירת אבנים, או ענייה בחומרים המעכבים יצירת אבנים, מיעוט בשתייה, ומצבים מבניים הגורמים להפרעות בזרימה של השתן ובכך לעידוד יצירתן של אבנים בדרכי השתן. את אבחון האבנים בכליות ובדרכי השתן ניתן לעשות בעזרת בדיקות דם, שתן ובדיקת הדמיה בה ניתן לראות האבן.

צרו איתנו קשר בהקדם איתנו ונתאם לכם פגישה עם איש המקצוע שלנו, ד"ר ניר קליינמן, מומחה בתחום טיפולי אבנים בכליות.

כתוב/כתבי תגובה