הכנה למבחני יעל

על פי הכללים האקדמיים בישראל, כל מי שמבקש ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה בישראל אך נבחן במבחן פסיכומטרי בשפה שאינה עברית, חייב להיבחן במבחן יעל – מבחן ידע בשפה העברית. לרוב מדובר בעולים חדשים, תושבים זרים או אזרחים חוזרים – אלה שבחרו לבצע את המבחן הפסיכומטרי בשפת האם או בשפה שהם שולטים בה יותר טוב מאשר בעברית.

עבור קהלים אלה,ביצוע מבחן יעל הינו התנאי ההכרחי לכניסה לכל מוסדות האקדמיות בישראל, ואומנם רק המעטים מהמוסדות דורשים ציון בעל ערך מסוים כדי להתקבל. עבור רוב המוסדות, הציון נועד כדי להתאים לסטודנט את הרמה והכמות של הקורסים בעברית שהוא עמור לסיים במהלך התואר הראשון. סטודנטים אשר ישיגו ציונים גבוהים במחבן יעל לא יידרשו ללמוד קורסי עברית מעבר לקורסי חובה המיועדים לכלל הסטודנים במהלך הלימודים.

מה צריך לדעת על מבחן יעל?

ישנן שתי דרכים להיבחן במבחן יעל: סטודנטים אשר נבחנים במבחן פסיכומטרי בשפה שאינה עברית יכולים לבצע בחינת יעל מיד לאחר הסיום של המבחן הפסיכומטרי. הדרך השנייה הינה לבצע את המבחן בנפרד או ללא מבחן פסיכומטרי. במקרה זה ניתן להירשם למבחן על ידי מילוי טופס ושליחתו למרכז הארצי למבחנים והערכה.

המבחן נמשך כשעה וחצי ובמהלכו הוצגו לנבחנים שאלות במתכונת רב בררתית ומשימה חופשית. הבחינה הרב בררתית (אמריקאית) מכילה 3 פרקים עם שאלות זהות במבנה בכל פרק. משימת חיבור מהווה פרק חופשי, בו מתבקש הנבחן ליצור קטע טקסט בנושא ובאורך מסוים, בהתאם להוראות. כל פרק בבחינה רב בררתי מכיל שאלות מסוג אחד: פרק אחד מכיל שאלות מסוג השלמת המפשטים, פרק נוסף כולל שאלות מסוג ניסוח מחדש והפרק השלישי עוסק בשאלות בנושא הבנת הנקרא.

כיצד ניתן להתכונן למבחן יעל?

על מנת לרכוש מיומנויות שפה ברמה האקדמית, מומלץ להתמקד בקריאת כתבי עת ומאמרים מקצועיים בשפה העברית. הקריאה תסייע לכם לרכוש אוצר מילים עשיר ומגוון ולהכיר טוב יותר את מבניי הניסוח והדקדוק של המשפטים בעברית. אם ברצונכם לשפר את היכולת של ביטוי בכתב, השקיעו בכתיבת חיבורים בנושאים אקדמיים.

ואומנם, כדי להתכונן למבחן באופן ייסודי, במטרה להשיג את הציון הגבוה ביותר שאפשר, מומלץ לרכוש ספר הכנה למבחני יעל או לחלופין להירשם לתרגול מבחני יעל און ליין.

ציוני מבחני יעיל

כפי שכבר ציינו, ברוב המוסדות האקדמיות תוצאות הציון של מבחן יעל לא ישפיעו על הסיכויים של הסטודנט להתקבל ללימודים. ואומנם, לציון במבחן יעיל יש ערך ומשמעות רבה: ככל שהתוצאות יהיו גבוהות יותר, כך יצטרך הסטודנט להשקיע פחות בלימודי עברית במסגרת האקדמית. הציון הסופי במבחן נע בין 50 ל-150 ומורכב משני ציונים: הציון של הבחינה הרב בררתית, בה לכל תשובה נכונה תינתן נקודה אחת, ומשקלה כשני שליש מהציון הסופי, והציון עבור משימת החיבור, הנבדקת על ידי שני מאבחנים על פי 4 קריטריונים: איכות התוכן, תקינות המבנה, עושר ומגוון המילולי והתקינות הלשונית.

למידע נוסף על מבחן יעל – לחץ כאן.

כתוב/כתבי תגובה