פוביות והטיפול בהן

במקרים רבים של פוביות מכל סוג שהוא, אין דרישה לטיפול כלשהו. אנשים עם פוביות מוצאים, לעיתים, כי די בהימנעות ממושא הפחד שלהם בכדי לשלוט בבעיה. את זאת ניתן לעשות עם פסיכולוג ועל כך נלמד היום.

 

פוביות והטיפול בהן

פוביות יכולות להתרחש במגוון מצבים כמו פחד מבעלי חיים, למשל מנחשים. עם זאת, יש להתייחס לפחדים מסוימים כמו אלה שמפחדים מחללים קטנים וסגורים כמו מעליות, מכיוון שהם עלולים להפריע לתפקוד היומיומי.

מרבית הפוביות ניתנות לריפוי אך אין גישות פשוטות להתמודדות עם פחדים אלה. טיפול בפוביה כולל ייעוץ, פסיכותרפיה והתמודדות עם רגישות יתר מדברים שאין בהם פחד אמיתי.

 

ייעוץ לפוביות

בשיטת טיפול בפוביות, יועץ מיומן מקשיב לפחדיו של הפרט ועוזר לו, באמצעות טיפולים מדברים ובמתן טיפים, להתגבר על פחדים כאלה.

לרוב, מדובר בדיון על ההשפעה שיש לפוביות חמורות על החיים ועל חיי היומיום ומניע אנשים לפנות לטכניקות לעזרה עצמית או לטיפול מסייע בפוביות.

 

פסיכותרפיה לפוביות

פסיכותרפיסט מעמיק בגורם הפחד ושל חרדות ועוזר להציע דרכים להתגבר על הפחדים. הפחד שומר על פחד וכך גם דיבור עצמי שלילי שנראה לעיתים אצל אדם עם פוביות, משפיע גם כן על תפקודו היומיומי.

פסיכותרפיה עוזרת לצמצם את ההשקפות השליליות והפסימיות הללו ועוזרת להתמודד עם הפחדים הללו. לדוגמא, אנשים עם פחד טיסה, עשויים לחשוש מפני התרסקות מטוס. תהליכי חשיבה שליליים כאלה מטופלים על ידי פסיכותרפיסטים ויועצים.

 

טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) לפוביות

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא סוג ייעוץ ספציפי הבוחן מחשבות, רגשות והתנהגות ומציע דרכים להתגבר על הפחדים.

בטיפול זה, ההיבט הקוגניטיבי מלמד אנשים להבין את דפוסי החשיבה המובילים לתסמינים שלהם וכך, עוזר להם להימנע ממחשבות אלה.

כתוב/כתבי תגובה