לעזור לתשושי הנפש

תשושי נפש – איך אפשרי לעזור להם?

תשושי נפש הם קשישים שנפגעו ברמה הקוגניטיבית שלהם. ברובד הפיסי הם במצב תקין וטכנית הם יכולים לבצע בכוחות עצמם פעולות רבות. אבל במישור המעשי כל זה לא קורה. כיוון שמבחינת היכולות הקוגניטיביות חלה ירידה משמעותית. כזו שפוגעת ביכולת של הקשיש לדאוג לעצמו ולשלומו, ולנהל סדר יום תקין תוך שמירה על חייו ועל בריאותו.

העזרה הנדרשת לתשושי נפש

תשושי נפש זקוקים לעזרה חיצונית כמו כאן שנועדה להקל מעליהם את תסמיני התופעה, ולאפשר להם לחיות בצורה נעימה תוך שמירה על החיים ועל הבריאות. לשם כך הם זקוקים למספר סוגי עזרה.

  1. שמירה על שלומם – הם זקוקים לפני הכול לשמירה כדי להבטיח את שלומם. שמירה זו צריכה לעקוב אחר הפעילות שלהם במהלך היום יום. לוודא כי הקשיש אינו מבצע פעולות מסוכנות או לא זונח את עצמו ואת צרכיו. הדאגה לשלומו של קשיש תשוש נפש היא כורח המציאות, ואי אפשר שלא להשגיח עליו בצורה רציפה. כי מחלות שמאפיינות מצב כזה עשויות לגרום לקשיש להזיק לעצמו.
  2. הזנה וצרכי היום יום – קשיש במצב כזה אמנם יכול פיסית לבצע פעולות שונות. אבל הירידה ביכולת הקוגניטיבית לצד הגיל שעושה גם הוא את שלו, מביאים לכך שיהיה צורך לדאוג לו לצרכיו השונים. להגיש לו את האוכל, להציע לו מיטה וכן הלאה. אמנם חלק מהפעולות הוא יוכל לבצע בכוחות עצמו בהנחיה של גורם מטפל. אבל יש פעולות לא מעטות שצריך לעזור לו לבצע אותן.
  3. חברה ושמחה – מטבע הדברים קשיש עלול לאבד את שמחת החיים שלו ולהפוך להיות לקשיש נרגן וקודר. חשוב כל כך ללוות את הקשיש תשוש הנפש בשלב הזה, ולנסות לשמח אותו ככל האפשר. להיות לו לחברה, להחמיא, ליהנות במחיצתו ולתת לו את ההרגשה שטוב לכם ונעים אתו. כך ניתן להפיח בו רוח חיים ולגרום לו לאהוב את עצמו ואת החיים קצת יותר.

המקום המתאים למגורים

במידה והמצב של הקשיש אינו מאפשר עוד מגורים בבית, בני המשפחה ימצאו את המקום המתאים למצבו מבין בתי אבות לתשושי נפש הקיימים כיום. הם יעבירו אותו לבית אבות מתאים למצב. מוסד שיענה על הצרכים היומיומיים של הקשיש.

כתוב/כתבי תגובה