המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים – כיצד מתמודדים עם תאונת דרכים

ישנם גורמים שונים אשר משפיעים על יכולת הנהיגה שלנו, אחד מהגורמים הבולטים הוא האנושי. על פי הערכות, בניגוד למה שנהוג לחשוב, אלה לא התשתיות אשר בהכרח משפיעות על מספר תאונות הדרכים, כמו הגורם האנושי, קרי יכולותיו ומצבו של הנהג.

כשמסתכלים על הגורם האנושי, הרי שאין ספק בכלל שהנתון המוביל בנושא הוא הגורם הבריאותי. כלומר, מצב בריאותו של הנהג יכול להשפיע, במודע ולא במודע, על יכולת הנהיגה שלו ובמילים אחרות, על הסיכוי שהוא יהיה מעורב בתאונת דרכים.

ניקח למשל אדם שמתמודד עם מחלות לב או מחלות אחרות, אשר במרבית הזמן הן רדומות, ייתכן מאוד שדווקא בזמן נהיגה הן יתעוררו וישפיעו על היכולת שלו לנהוג. לכן, צריך לדעת להעריך עד כמה הן משפיעות, עד כמה הן משמעותיות וכיצד ניתן להתמודד איתן. כמו כן, צריך לבחון את השאלה, עד כמה נהגים אחרים והולכי רגל נמצאים בסכנה בגלל זה.

המכון הרפואי שמתנהל מול המסכנים את בטיחות הנהגים בדרכים, בוחן בין היתר, את מצבו הרפואי של הנהג ועורך לא מחקר מחקרים וניתוחי מידע בנושא זה. הוא בוחן כיצד הגורם האנושי בכלל משפיע על הנהיגה ובפרט כיצד מצבו הרפואי, הבריאותי של הנהג יכול להשפיע עליה. באמצעות מחקרים ונתונים אלו, ניתן לחוקק חוקים ולשנות תקנות אשר יקבעו מגבלות שונות על נהגים אשר מתמודדים עם מחלות כאלה ואחרות.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

חשוב להבהיר עוד, שהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים, פועל אומנם תחת משרד הבריאות אך הוא גוף עצמאי. הוא לא מושפע מדרישות או השפעות חיצוניות אלא פועל על פי צרכים של כלל הציבור, הנהגים והולכי הרגל. הרעיון הוא להציע תוכנות אפקטיביות למלחמה בתאונות דרכים, תוך נטרול מוקשים מסוימים שיכולים להשפיע, ובפרט מוקש כגון המוטיב האנושי, הבריאות והרפואי.

חשוב להדגיש, המכון הרפואי כולל צוות מקצועי של חוקרים בתחום, צוות שמנוסה במחקרים ובדיקות, ועומדים לרשותו כלים נרחבים אשר מטרתם להציע פתרונות אידיאליים. אותם פתרונות, יכולים לבוא לידי ביטוי בצורות שונות ומשרד התחבורה יכול להחליט האם לקבל אותם או שמא הוא מעדיף לדחות אותם.

 

כתוב/כתבי תגובה