ייצוג משפטי

ייצוג משפטי

ייצוג משפטי הינו מונח משפטי כללי האוסף בתוכו מכלול שירותים, הניתנים על ידי עורך דין ללקוחות פרטיים או לגופים ציבוריים או עסקיים במשפט האזרחי או אזרחי מסחרי או פלילי. ההתקשרות בין עורך הדין והלקוח מתבצעת על בסיס מפגשי ייעוץ תמורת תשלום שעתי או בשיטת ריטיינר, כאשר הלקוח מקבל שלל שירותים משפטיים בהתאם לצורך תמורת תעריף קבוע, אשר סוכם מראש.

ייצוג משפטי

מערכת המשפט בישראל מחלקת את תחומי העיסוק של עורכי הדין על פי התמחויות בדיני המשפט. כך למשל, אם עורכי הדין המתמחים בדיני משפחה, מספקים שירותים ללקוחות פרטיים בנוגע לעניינים אישיים, הרי שעורכי הדין המתמחים בדיני חברות מעניקים ליווי משפטי לארגונים וחברות עסקיים. לרוב, משרדים גדולים ומוכרים משלבים מספר תחומי ההתמחות, על מנת להעניק מענה משפטי איכותי למגוון רב של קבוצות לקוחות. ואמנם, ייצוג משפטי בתחום המשפט האזרחי והמסחרי שונה מזה אשר במשפט הפלילי. על כך, רוב משרדי עורכי הדין מפרידים בין שתי קבוצות שירותים אלה. כמו כן, לא כל משרד עורכי דין מציע שירותי טיעון תיק הלקוחות בפני הערכאות המשפטיות. על כך, לקוחות המבקשים שירותי ייצוג בפני בתי המשפט, זקוקים לעורכי הדין המתמחים בתחום הליטיגציה.

ייצוג משפטי – תחומי פעילות

 

על פי סעיף 20 לחוק עורכי הדין, ייצוג משפטי בישראל נועד לביצוע פעולות משפטיות בתחומים הבאים:

  • ייצוג הלקוח בפני מוסדות ורשויות ציבוריים ופיננסיים, כגון בתי המשפט ובתי הדין, רשויות המס, רשמי החברות, ביטוח לאומי, סוכנויות ביטוח, מוסדות רפואיים ועוד.
  • עריכת מסמכים בעלי תוקף משפטי, כולל חוזים והסכמים להשלמת עסקאות רכש ומכירה.
  • מתן ייעוץ והמלצות מקצועיים בנוגע לסוגיה משפטית כלשהי.

ייצוג משפטי – התהליך

 

שירותים משפטיים של עורכי הדין ניתנים על פי הצרכים האינדיבידואליים של הלקוח. כך, לקוח אשר שוכר את שירותי עורך הדין על מנת לקבל מענה עבור סוגיה ספציפית, זקוק לייעוץ משפטי חד פעמי. במקרה זה הייצוג המשפטי בתיק הלקוח יכול להסתיים לאחר שעורך הדין ינפיק דוח ההמלצות בנוגע לסוגיה שעל הפרק.

במקרים נוספים, הטיפול בסוגיה דורש ביצוע פעולות משפטיות רבות, הכרוכות באיסוף וניתוח מסמכים ועדויות, הכנת התיק לטיעון בבית המשפט או התנהלות מול גופים רשמיים, כגון בנקים ומוסדות המס. אם השאלה המשפטית של הלקוח דורשת התערבות על עורך הדין, יידרש הלקוח לחתום על טופס ייפוי כוח לעורך דין, אשר מסמיך את עורך דינו לבצע בשמו של הלקוח פעולות משפטיות, כגון חתימה על מסמכיו הרשמיים, ייצוגו בפני בית המשפט או מול הבנקים.

לקוחות רבים, במיוחד בעלי עסקים או נציגים של חברות, זקוקים לשירותי עורך דין באופן קבוע, כאשר הייצוג המשפטי שלהם מקיף גם את הסוגיות השוטפות וגם את העניינים המשפטיים המיוחדים והחד פעמיים.

כאשר התיק של הלקוח זקוק לשירותי ליטיגציה, כלומר ייצוגו בבית המשפט בתור התובע או הנתבע, ההליך של הייצוג המשפטי מצריך שלבי הכנה ארוכים, הכוללים בין היתר איסוף ואיתור מקורות המידע, בניית טקטיקה ואסטרטגיה להצגת התיק, הכנת העדים ובניית מערך לתשאול העדים והתנהלות לוגיסטית מול הערכאות המשפטיות הרבות.

 

ייצוג משפטי לחברות ועסקים

ייצוג משפטי – רגר את רגר

כתוב/כתבי תגובה