ייצוג משפטי לחברות ועסקים

כל עסק פעיל, ובמיוחד חברה בע"מ, זקוקים לשירותים משפטיים של עורך דין המתמחה בדיני חברות. שירותים אלה מקיפים את כל תחומי הפעילות של החברה, הן הפיננסיים והן העסקיים, וכוללים  מגוון רב של פעולות משפטיות, חלקן מתבצעות על בסיס שוטף, כגון עריכת החוזים  וליווי משא ומתן, וחלקן נדרשות במקרים מיוחדים, לדוגמה הכנסת שותף חדש לחברה, שינוי בהסדרי חלוקת המניות, מיזוג או פירוק החברה או התדיינות בערכאות משפטיות. למעשה, ייצוג משפטי לחברות ועסקים נדרש כבר בשלבים הראשונים של הקמת העסק, ולעיתים אף לפי רישום החברה, בשלב הגיבוש הרעיוני של המיזם, ביחוד כאשר מדובר במיזם סטארט אפ או חברה המנפיקה מניות.

בניגוד לעסקים קטנים, המסתפקים לרוב בייעוץ של עורך הדין מסחרי על בסיס שעתי במידת הצורך, חברות בינוניות וגדולות זקוקות לליווי וייצוג משפטי באופן קבוע, בין אם עורך הדין המייצג את החברה הינו העובד של החברה ובין אם הוא מעניק את שירותיו במקור חוץ, על בסיס ריטיינר.

ייצוג משפטי לחברות  ועסקים – המטרות

כאמור, שירותים משפטיים לחברות ועסקים נדרשים הן על מנת לפקח על התנהלות תקינה בהיבט חוקי של הגוף העסקי (גם בתוך המערך הפנים ארגוני וגם בהתקשרות עם גורמי החוץ) והן כדי לתת מענה לסוגיות מיוחדות ובעיות משפטיות המתעוררות מפעם לפעם בכל עסק כלכלי. ליווי משפטי מעניק לגוף מסחרי הגנה בפני סיבוכים משפטיים פוטנציאליים ומונע הפסדים כלכליים העלולים להיווצר בעקבות סכסוכים משפטיים, וזאת באמצעות פיקוח על הפעילות עסקית, פיננסית וארגוניות של החברה. לרבות מתן פתרונות מניעתיים  לסיבוכים האפשריים, עורך דין מספק תשובות לסוגיות משפטיות שאינן חד משמעיות ונמצאות בתחום "האפור" של החקיקה. כאשר החברה עומדת בפני סכסוך משפטי המתדיין במסגרת גישור, בוררות או בית הדין, בין אם בתור תובעת ובין אם כנתבעת, עורך דין דיני חברות מייצג את התיק של החברה בערכאות הדין השונות.

ייצוג משפטי בשלב הקמת העסק או החברה

יצירת מבנה נכון ובחירת בסוג עסק אשר מתאים ביותר לאופי ותחום הפעילות הינן השלבים החשובים ביותר בהקמת העסק. עורך דין המתמחה בדיני מחסר יסייע ליזמים לבחור בסוג העסק המתאים ביותר (חברה בע"מ, חברה שיתופית, חברה ציבורית או לחלופין עסק פטור או מורשה. עורך דין מחסרי יערוך עבור המיזם חוזה ראשון וחשוב ביותר – התקנון ויגיש מסמכים לרשויות שונות לפתיחה רשמית של העסק. במקרים רבים, עזרה של עורך הדין נדרשת לרישום סימני המסחר של החברה.

ייצוג משפטי לחברות – פעילות שוטפת

עורך דין המלווה ארגון שבו מתנהל מערך מורכב של עובדים, מספר מענה בתחום דיני עבודה, כגון: מסדיר את ההתקשרות בין העובדים ובין עובדים למעסיק,  עורך חוזי עבודה ונותן מענה לסכסוכים בין הצדדים. כמו כן, הוא מפקח על תנאי העסקה של העובדים ומוודא שניהול העובדים מתקיים באופן חוקי.

עורך דין מסחרי מתמחה בתחום זכויות יוצרים ומספק לחברה מענה מלא בנוגע לשימוש בסימני מסחר ולשמירה על הקניין הרוחני של החברה.

עריכת חוזים עסקיים הינה אחד התחומים המרכזיים ביותר בתחום ייעוץ וייצוג משפטי לעסקים. חוזה בהיר וברור אשר מנוסח היטב, עשוי למנוע מהחברה סכסוכים מיותרים עם הצד השלישי.

ליווי משא ומתן לצורך ביצוע עסקאות כלכליות עם הגופים המסחריים נדרש על מנת להבטיח את תקינות העסקה בהיבט חוקי ולמנוע "פריצות" בהסכם העלולות להוביל לסכסוכים ותביעות בשלב שיתוף הפעולה.

ייצוג משפטי לחברות נדרש על מנת להסדיר תחום פעילות אשר המאתגר את רוב בעלי העסקים: ההתנהלות (רגולציה) מול הרשויות וגופים פיננסיים, כגון בנקים, בתי השקעות וחברות ביטוח.

ייצוג וייעוץ משפטי לחברות – עו"ד אביתר רגר

למידע נוסף על דיני חברות

כתוב/כתבי תגובה