ייעוץ משפטי – כיצד עושים את זה נכון

אם לעולם לא נזקקתם לסיוע משפטי, כנראה שזכיתם במזל מיוחד: בישראל 2017 אתם בהחלט המיועט. המציאות המשפטית הסבוכה סביבנו אינו ידידותית לאזרח הנורמטיבי – זה ששומר חוק, אך אינו מבין בו. כל אחד מאיתנו עלול למצוא את עצמו ניצב מול סוגיה מורכבת הדורשת התייחסות מקצועית. בין אם מדובר בבדיקת חוקיות של רעיון או הצעה שעל הפרק, או אבחון של אפשרויות עסקיות, חוות הדעת של עורך דין היא הכרחית עבורכם.

מהו ייעוץ משפטי

אולם הביטוי "ייעוץ משפטי" הינו מונח כללי בעל מגוון פרשנויות אפשריות, בפועל מקובל להגדיר אותו כתהליך ייעוץ בנושא או בשאלה כלשהם, הדורשים התייחסות משפטית. הייעוץ מתקיים במהלך פגישה או סדרת פגישות בין הלקוח (אדם פרטי או ארגון או חברה) ובין עורך דינו. עבור הלקוח, המטרה של התהליך יכולה להסתכם באיסוף מידע וקבלת יעוץ חד פעמי לגבי שאלה שבה עוסק המפגש, או, לחלופין, לגרום להחלטה לגבי שיתוף פעולה לטווח ארוך. על כך, אם בסוף פגישת הייעוץ, הלקוח יחליט לשכור את שירותי היועץ, ייחתם החוזה בין השניים ועורך הדין ילווה וידריך את הלקוח בשאלה המשפטית בה עוסק למשך תקופת החוזה או בהתאם לתנאים שיקבעו ביניהם.

חשוב לציין שלאחרונה מציעים עורכי דין רבים שירותי ייעוץ חינם. לרבות המניפולציה השיווקית הבוטה, כלומר הנסיון "להחתים" לקוחות פוטנציאליים, יש בהצעה הזאת בעייתיות שגובלת ברשלנות מקצועית.

הייעוץ משפטי מקצועי ניתן על בסיס של עבודת מחקר רצינית ויסודית. כדי שיוכל עורך הדין לייעץ בנושא, חייב הוא לחקור את הסוגיה הספציפית שהובאה לייעוץ ולהתעמק בה – לבחון את החקיקה, לבדוק את העובדות, להשוואת את המקרה למקרים דומים שיש עליהם פסקי הדין ועוד. זאת הסיבה שייעוץ משפטי איכותי, ייסודי וממוקדם אינו זול.

אך כאשר מדובר בייעוץ משפטי בחינם, יסתפק לרוב עורך דין במתן עצות כלליות שלא רק שלא יסייעו ללקוח, אלא במקרים מסוימים יטעו אותו ויגרמו לו לקבל החלטה לא נכונה. במקרים רבים, רק בסוף הפגישה ללא תשלום, מגלה הלקוח שיצטרך להגיע לפגישה נוספת, הפעם בתשלום, ורק אז יתחיל למעשה תהליך היעוץ.

כיצד מתבצע ייעוץ משפטי

הלקוח שזקוק לסיוע משפטי מבקש לרוב תשובות לשאלות כגון: האם הסוגיה בה עוסק עומדת בתנאי החוק, האם פעולה זו אחרת בה הוא מעוניין לנקוט עלולה לגרור לתביעות או אף לחשוף אותו לאחראיות פלילית, וכיצד ניתן למנוע אפשרות של תביעות מראש?

לקראת הפגישה עם עורך הדין יתבקש הלקוח להכין נתונים שיקבל היועץ – סקירות, מסמכים משפטיים ופיננסיים, העוסקים בסוגיה שבדיון. במהלך הייעוץ יידרש לתאר את המקרה באופן ייסודי, מפורט ואובייקטיבי, וזאת כדי לספק לעורך דין את מלוא המידע הרלוונטי. גם הפרטים השוליים בעיני הלקוח, עשויים להפוך למשמעותיים ביותר עבור עורך הדין.

בפגישת הייעוץ הראשונה בוחן היועץ את העובדות ושומע את הנימוקים של הלקוח. לאחר השיחה הוא פונה אל הספרות המקצועית: עליו לעיין בשלל חומרים חוקתיים הקשורים לנושא השאלה ולגבש דעה על סמך החקיקה והנתונים שקיבל מהלקוח. את חוות הדעת המקצועית הוא יגיש ללקוח בצורת דוח מפורט בכתב.

ככלל, יכלול דוח זה סקירה מקוצרת של המקרה – מהבחינה העובדתית ומהבחינה המשפטית, ניתוח המצב הקיים, הסברים ונימוקים למסקנותיו, והמלצות לטיפול בסוגיה: כיצד כדאי לפעול כדי לשפר, לשנות, לקדם או לבטל את הסוגיה.

תחומי ייעוץ משפטי – רגר

לאתר הבית – רגר את רגר

כתוב/כתבי תגובה