קיטרודה

מהי קיטרודה?

קיטרודה היא תרופת מרשם למקרים מסוימים של מחלת הסרטן הפועלת בשיטת התרפיה האימונולוגית.  שמה הרפואי של התרופה הוא פמברוליזומב (Pembrolizumab) או MK-347 . התרופה מאפשרת למערכת החיסון לפעול נגד סוגי מסוימים של סרטן אשר יודעים לשתק את המערכת החיסונית ולמנוע ממנה לפעול כנגדם.

קיטרודה

כיצד קיטרודה פועלת?

הרעיון שמאחורי תרפיה אימונולוגית לא חדש, למעשה זהו הרעיון העומד בבסיסה של הרפואה הסינית: במקום להילחם במחלה עצמה, המאמצים מוקדשים לחיזוק מערכת החיסון והאפשרות לתת לה להילחם במחלות בעצמה. בניגוד לרפואה הסינית, תרפיה אימונולוגית נבדקת ומתפתחת בשיטות מדעיות והבסיס לדרך פעולת התרופה ידוע.

מערכת החיסון האנושית בנויה להילחם גם כנגד פולשים מבחוץ וגם כנגד התפשטות תהליכים מזיקים בגוף עצמו, כגון מחלת הסרטן. כדי לאפשר בקרה על פעילות המערכת החיסונית, קיימות מערכות מובנות בתאי החיסון. אחת המערכות הללו היא חלבון שקיים בתאי מערכת החיסון שנקרא PD-1. כאשר חלבון זה מנוטרל באמצעות התקשרות לחלבונים חיצוניים, תאי מערכת החיסון מנועים מלהילחם.

חלק מסוגי הסרטן כוללים מוטציות גנטיות הכוללות חלבונים מסוג PDL-1. קולטנים אלו משמשים להתקשרות עם חלבון PD-1 ומנטרלים את יכולת הפעולה של תאי מערכת החיסון.

תרופת המרשם קיטרודה פועלת על ידי מניעת הקישור בין הקולטן בתאים הסרטניים והחלבון בתאי מערכת החיסון. התוצאה היא שמערכת החיסון חופשית לפעול בעצמה כנגד התאים הסרטניים, ולהילחם במחלה.

מתי קיטרודה יעילה?

לא כל סוגי הסרטן כוללים קולטנים המנטרלים את תאי מערכת החיסון בדרך זו. ישנם סוגי סרטנים בהם קולטנים מסוג כזה נפוצים יותר, אך גם במקרים אלו התרופה לא תמיד עוזרת. בסרטן מסוג מלנומה גרורתי, סוג הסרטן הראשון שלגביו התרופה נבדקה, התגלה כי בערך ב- 30% מהמקרים התרופה הוכחה כיעילה והביאה לשיפור משמעותי – התכווצות הגרורות והגידול. סוגי סרטן נוספים שעשויים להגיב בחיוב לטיפול על ידי קיטרודה הם סרטן ריאות גרורתי מסוג תאים לא קטנים NSCLC עם גרורות, סרטן המעי הגס והרקטום במקרים בהם יש עומס מוטציות בגידול (כ-4% ממקרי הסרטן במעי הגס) ולאחרונה גם בסוגים נוספים כגון סרטן הכליות. בדיקת גנטית של הגידול והגרורות בחולה מסוים מניבה מידע לגבי הסיכוי שטיפול באמצעות קיטרודה יעזור.

מה הן תופעות הלוואי בשימוש בקיטרודה?

מרבית תופעות הלוואי בשימוש בקיטרודה קלות יותר וברות טיפול יחסית לתופעות הלוואי של טיפולים כימותרפיים וכוללות עייפות ופריחה. תופעות קשות יותר מדמות מחלות אוטואימוניות: כיוון שמערכת החיסון פועלת עם בקרה מופחתת, היא עלולה לפעול נגד תאים בריאים ולא רק כנגד תאי הסרטן. תופעות לוואי כאלו כוללות דלקות אוטואימוניות במערכת העיכול ובריאות. במקרים מסוימים, תרופות אימונולוגיות עלולות גם להאיץ את מחלת הסרטן ולא לעכב את התפשטותה. קיטרודה ניתנת באמצעות עירוי אחת לשלושה שבועות.

קיטרודה וסל התרופות

לאחר קבלת תוצאות מרשימות בטיפול במחלת מלנומה גרורתית בשנת 2014, התרופה אושרה במהלך מהיר לשימוש על ידי ה-FDA ואף הוכנסה לסל התרופות הישראלי. נכון לשנת 2019 קיטרודה מאושרת לשימוש עבור מספר רב של סוגי סרטן גרורתיים, לרב כטיפול קו שני. שימוש בשילוב תרופות אימונולוגיות למחלת הסרטן לרב אינו מאושר, למרות שמחקרים אחרונים מראים כי שימוש בשילוב תרופות אימונולוגיות – קיטרודה של חברת מרק, יירבוי ואופדיבו (שתיהן של חברת BMS) יכול להניב תוצאות טובות יותר מאשר שימוש בתרופה בודדת.

מחירי התרופות הללו גבוהים מאד. עלות שנתית של שימוש בקיטרודה עלול להגיע לעשרות ומאות אלפי ₪ בשנה. במקרים בהם קיים רצון לעשות שימוש בתרופה שלא במסגרת המתווה המורשה בסל התרופות, ניתן לפנות לוועדת חריגים או לפנות לוועדה לאחר הוכחת יעילות הטיפול או להכנס לאחד המחקרים הקליניים הרבים הקיימים כיום בנושא. 

כתוב/כתבי תגובה