אישור אמ"ר

אישור אמ"ר – איך זה עובד

כל יבואן שמבקש לייבא ציוד רפואי לישראל, צריך לעבור דרך המכס ולשם כך הוא צריך לקבל מה שמכונה אישור אמ"ר. זהו אישור יבוא תקופתי שמציג היבואן בפני המכנס כשהוא רוצה להכניס ציוד רפואי מסוגים שונים. מלבד אישור זה, ישנם אישורים נוספים אשר לעיתים יש צורך להציג, בין אם מדובר באישור של מכון התקנים, אגף הרוקחות או משרד התקשורת. על פי סוג המכס יהיה ניתן לקבוע מאיזו רשות צריך לקבל את האישור.

חשוב לומר, לא כל מוצר רפואי צריך לקבל אישור שכזה, מה שכן אמור מצויין בפנקס האמ"ר. מוצרים שאינם רשומים בפנקס, אינם מחייבים אישור שכזה, כאמור. צריך עוד לומר שיש מקרים של יבוא חד פעמי שדורשים אישור מסוים, בעוד שמקרים אחרים של יבוא קבוע, דורשים אישור אחר.

אישור אמ"ר

משרד הבריאות מספק את כל המידע אודות סוג האישורים וכיצד אפשר לקבל אותם. כעת עולה השאלה, מדוע צריך אישור כזה, מתי משתמשים בו ומי יכול להשתמש בו.

נתחיל מהבסיס, אישור שכזה נדרש על מנת שיהיה פיקוח ובקרה על מוצרים רפואיים שנכנסים למדינה, זאת על מנת שלא יווצר מצב שכל אחד יתחיל לייבא מוצרים רפואיים בלי הבחנה. אומנם גם גורמים פרטיים שאינם יבואנים יכול לייבא מוצרים רפואיים, לשם שימוש אישי בלבד, אך הם צריכים למלא מסמכים ולהציג מסמכים אחרים שמעדיפים שהשימוש שנעשה בציוד הוא לצרכים הפרטיים שלהם.

האישור כאמור נדרש על מנת שלא יווצר מצב שמוצרים שלא אמורים להיכנס ייכנסו, ושאותם מוצרים גם ייעשה בהם שימוש לא פרטי קרי מסחרי. היום בעידן בו חלק גדול מהעסקאות נערך מול אתרי אינטרנט שונים בכל העולם, הרי שיש לכך חשיבות מכרעת.

כאמור, כל אחד יכול לקבל אישור כזה בתנאי שהוא מציג מסמכים שמוכיחים לשם מה הוא משתמש במוצרים אותם הוא מייבא. כמו כן עליו להתחייב ולהצהיר לשם מה הוא רוכש ומייבא את אותם מוצרים.

לפני סיום חשוב להבהיר, גם על הצרכן יש אחריות לוודא שהמוצרים אותם הוא רוכש אכן קיבלו עומדים בתקנים שמחייבים בישראל.

לעוד מידע על אישור אמ"ר, הכנסו לאתר https://www.jregulatory.co.il/

כתוב/כתבי תגובה