מחלות חניכיים – ממה הן נובעות ולמה חשוב לטפל בהן בהקדם

פעמים רבות, כשאנחנו מתמודדים עם כאבים בפה, אנחנו נוטים לחשוב שמדבר על כאבים שנובעים מהשיניים בגלל בעיה כזו או אחרת, אך לא פעם הכאב והבעיה היא למעשה תוצר של נזק שנגרם לחניכיים ודורש טיפול ספציפי.

מחלות חניכיים הן דבר נפוץ, במיוחד בקרב אנשים עם מבנה שיניים מסוים, אך גם בקרב אנשים שמצחצחים את השיניים שלהם בצורה אגרסיבית מה שעלול לייצר טראומה לחניכיים. מעבר לכך, הרבה פעמים מצטבר אבנית שאיננה מוסרת מהאזור, מה שגורם לדלקות וזיהום בחניכיים. כתוצאה מכך נוצרת נסיגה גם בחניכיים וגם בעצם הלסת שתומכת בשן. אם לא מטפלים בכך בהקדם, עלולים לגרום נזק משמעותי לשן עצמה, מה שעלול להוביל אפילו למצב בו יש צורך לעקור אותה.

נסיגת חניכיים היא אחת התופעות הנפוצות ביותר שקיימות בכל מה שקשור למחלות חניכיים. בעיה זו ניתנת לטיפול, בין אם באמצעות טיפול נקודתי באזור בו הנסיגה מתרחשת ובין אם זה בכל הלסת. זה תלויה באבחון הבעיה על ידי הרופא, עד כמה הבעיה חמורה וכיצד ניתן לטפל בה.

כיצד מטפלים במחלות חניכיים

כאמור, טיפול במחלת חניכיים בכלל ובפרט טיפול בנסיגת חניכיים תלוי בסיבה בגללה היא נוצרת וכן בקצב התקדמות המחלה. אם מדובר במצב שנגרם כתוצאה מצחצוח אגרסיבי, אזי שהפתרון יהיה לעבור למברשת שיניים רכה יותר וכן לשיטת צחצוח אחרת, זאת על מנת להקל על השיניים. מעבר לכך, יש לשמור על ההיגיינה של הפה באופן כללי.

חשוב להדגיש, אם אכן הבעיה נגרמה כתוצאה מצחצוח לא נכונה או היגיינה לא טובה, אזי רופא שיניים ושיננית יכולים לעזור בפתרון הבעיה. הם יספקו מידע וכלים כיצד לעבוד נכון ואיל לשמור על חניכיים בריאות.

אם מדובר על בעיה שנוצרת מסיבות אחרות, למשל, הצטברות אבנית או נסיגה טבעית של החניכיים במהלך הזמן (דבר שיכול להיווצר ככל שמתבגרים ומזדקנים), אז יהיה צורך לטפל בבעיה בצורה אחרת.

במידה והבעיה נוצרת כתוצאה מאבנית, אז יש צורך להסיר אותה ולהקפיד על ביקורים תכופים אצל רופא שיניים, בשביל לוודא שהבעיה איננה חוזרת על עצמה. אם הבעיה במצב מתקדם, דבר שיכול להשפיע הן מבחינה אסתטית והן מבחינה תפקודית, אז יהיה צורך בטיפול מעט יותר מקיף, על מנת לאבחן את הבעיה ולטפל בה, על מנת שהיא לא תחריף.

מי יכול לעזור לטפל במחלות חניכיים?

אם בטיפולי שיניים רגילים, יהיה זה רופא שיניים שיטפל, אזי במחלות חניכיים אנחנו יכולים למצוא רופא שמתמחה ספציפית בבעיה זו. מדובר על רופא חניכיים שמתמחה בכך. הוא יאבחן את הבעיה וידע כיצד לטפל בה, בין אם באופן אקטיבי ובין אם באופן פסיבי.

לסיכום, אם אתם מתמודדים עם בעיית חניכיים, זה הזמן לפנות אל רופא שיבחן את הבעיה ויבנה עבורכם תוכנית טיפול מתאימה.

כתוב/כתבי תגובה