האם קיימים סימנים ראשונים להריון?

סימנים לקליטת הריון מופיעים אחרת אצל כל אישה ויכולים להיות שונים גם בין הריון להריון של אותן נשים. אז מה נכלל ברשימה ומתי צריך לפנות לרופא? הנה המדריך שיעזור לך

התהליכים שעוברים על גוף האישה בהכנה לקראת הריון ולידה ניכרים בשורה ארוכה של סימנים פיזיולוגיים. לפי רוב המחקרים, ביצית מופרית בדרך כלל תוך 12 שעות מהביוץ ולאחר 24 שעות היא מתחילה למות.

מנגד, הטמעת ההיריון בגוף מתרחשת רק לאחר 7-10 ימים מהביוץ ולא ניתן לדעת עליו מוקדם יותר. בנוסף, העובר עצמו מתחיל לייצר הורמון שמכונה HCG רק אחרי השרשת ההיריון ולכן ככל שעורכים את הבדיקה מאוחר יותר, כך מקבלים תוצאות יותר ברורות ואמינות.

למרות שכאמור קיימים סימנים ראשונים להריון, נשים שונות זו מזו בסוג, בעוצמה ובתכיפות הסימפטומים שהן חוות. מעבר לכך, הסימפטומים שונים גם בין הריון להריון, אפילו אצל אותה אישה. מצד שני, יש תופעות שמתרחשות בשלב כזה או אחר אצל כולן.

כל מה שצריך לדעת על מועד הווסת

הסימן הכי ברור המעלה חשד להריון הוא אי הופעת הווסת במועדה. זה סימן שהגיע הזמן לבצע בדיקת הורים, בעיקר אצל נשים שבדרך כלל חוות וסת סדירה. כמובן שלא כל איחור בווסת מעיד על הריון והיא עשויה להתעכב בגלל לחץ נפשי, סטרס, שינויים במשקל או הפרעות הורמונאליות, אבל שווה לגלות ערנות.

עוד סימן ראשוני להריון הוא דימום קל מהנרתיק לסירוגין. הכתמות דמויות דימומים מתרחשות על רקע השתרשות של ההיריון ברחם, בלי קשר לשאלה האם ההיריון תקין. עם זאת, במקרים מסוימים מהווים הדימומים הללו סימן לכך שההיריון לא תקין או מתקיים מחוץ לרחם, מה שדורש מעקב של רופא.

קחי בחשבון שלעיתים מלווה קליטת הריון בהתכווצויות קלות שמרגישות כמו כאבי מחזור. כאן הן גם מלוות בהכתמות דמיות אך לא במחזור כרגיל, הדבר עשוי להתפרש כדימום וסתי. בנוסף, הריון צעיר מזוהה עם תכיפות במתן שתן, עצירות, נפיחות של הבטן וכאבי גב תחתון.

איך נראים שינויים הורמונאליים?

כל אישה יודעת שהריון מלווה בשינויים הורמונאליים, אך מעטות מצליחות להצביע עליהם בזמן שהם מתרחשים בגופן. בהקשר הזה, הדבר הראשון שצריך לשים לב אליו הם נפיחות, גודש ורגישות בשדיים. אלו תופעות לוואי שכיחות של שינויים הורמונאליים בגוף והם מהווים חלק בלתי נפרד מההכנה שלו לקראת ההיריון.

בתוך כך, כדאי לעקוב אחר תחושת עייפות חריגה שמאפיינת הריון בשלבים מוקדמים ונובעת מעלייה ברמת הפרוגסטרון – אותו הורמון שמופרש מהשחלות אחרי ביוץ ובמהלך ההיריון עצמו גם מהשליה.

לבסוף, אפשר לראות בבחילות בוקר סימפטום שכיח בשליש הראשון להריון ולעיתים מתלוות אליהן הקאות. אם הסימפטומים מצטברים אפשר לעשות בדיקת הריון ביתית ובשביל להיות בטוחות צריך לתאם גם בדיקת דם במרפאה.

כתוב/כתבי תגובה