צו ראשון – מידע שכל מלב"ש צריך להכיר

הנה סיפור אמתי, אחד מסיפורים הרבים שהצטברו אצלנו במערכת: רוני (שם בדוי) חלם על קריירה צבאית בקצונה עוד מימי בית הספר. על פניו, היו לו את כל הנתונים הנכונים: בריאות מושלמת וחוזק גופני יוצא דופן אשר הבטיח לו פרופיל גבוה, ציוני בגרות מצוינים ויכולות טכניות מעל הממוצע. לכן יצא רוני לקורס קצינים, עבר סדנת גיבוש ורק אז הגיעו החדשות המצערות: מסתבר שבריאיון האישי בלשכת הגיוס, ביום המיונים של צו ראשון, העניקה לו המאבחנת הפסיכוטכנית ציון נמוך. בסופו של דבר שירת רוני כטכנאי המסוקים. כאשר נשאל מה עשה לא נכון בריאיון האישי, ענה כי אין לו מושג. לעולם לא התכונן לריאיון הזה ולעולם לא חשב שיש לכך זה חשיבות מכריעה.

אם אתם מחכים בקוצר רוח להגעת הזימון לצו ראשון, יש לכם הרבה מה לעשות כדי למנוע "פשלות" שעלולות להרוס לכם את החלום. הכוונה היא כמובן לתהליך שאתם אמורים לעבור בזמן שנשאר לכם עד למועד יום המיונים בלשכת הגיוס : הכנה למבחני צו ראשון. בין אם המטרה שלכם הינה להתקדם בתפקיד פיקודי מובחר, בין אם חלמתם על קריירת קצונה ובין אם תמיד רציתם לשרת ביחידה טכנולוגית יוקרתית, מבחני צו ראשון עשויים להפוך עבורכם לקרש קפיצה אל העתיד הצבאי המזהיר או, לחלופין, למנוע מכם שירות משמעותי מוצלח.

אילו תחומים נבדקים במהלך צו ראשון?

המטרה של צו ראשון הינה לאפשר לצה"ל להחליט אילו תפקידים מתאימים לחייל זה או אחר, ולאן ישובץ בסופו של דבר. בעזרת סדרת המבדקים, הקרויים מבחני צו ראשון בודקת מערכת הביטחון 3 פרמטרים של אישיותכם:

הפרמטר הפיזי – היכולת הפיזית של החייל נמדדת על סמך בדיקות רפואיות וערכה מסתכם בציון פרופיל.

הפרמטר הקוגניטיבי – נמדד על ידי שלושה פרמטרים: סך ההתרשמות מהישגים הלימודיים, ציון מבחנים פסיכוטכניים (ציון דפ"ר הידוע לשמצה) וציון מבחן עברית (או בשמו האחר – מבחן אוצר מילים).

הפרמטר הנפשי – מאובחן על ידי מאבחנת פסיכוטכנית. ריאיון זה, כפי שכבר ראינו, עלול להכשיל אתכם בדרכם אל הפסגה, גם אם צלחתם את כל המבחנים האחרים.

שני הפרמטרים האחרונים – הקוגניטיבי והנפשי – משוקללים יחד לציון קב"א (קבוצת איכות), אשר בשילוב עם ציון הפרופיל, יקבע את מסלולכם בצה"ל. שימו לב – ציון קב"א אינו ניתן לשינוי או שיפור, כך שבמקרה של צו ראשון, הרושם הראשוני אינו רק חשוב, אלא הקובע.

הכנה למבחני צו ראשון

לא רק פסיכוטכני: אם סיפרו לכם שעיקר תהליך ההכנה אמור להתמקד בתרגול מבחנים פסיכוטכניים, דעו לכם שאתם עלולים לפספס את הנקודה – ההכנה למבחנים אמורה לגעת בכל התחומים של אישיותכם. אך אם בנוגע לפרופיל הבריאותי לעיתים אין לכם מה לעשות, הרי שלרבות תרגול שאלות מבחן פסיכוטכני, (אותו ניתן לבצע און ליין או בעזרת ספר ההכנה), כדאי מאוד להשקיע בהכנה המנטאלית. חשוב מאוד שתארגנו את המחשבות שלכם, תבנו את המסר שאתם רוצים להעביר (רמז: העיקר מוטיבציה ותחושת השליחות), בדקו כיצד אתם מציגים את עצמכם ומה אתם משדרים (עוד רמז: בטחון ומודעות עצמית). רשמו לעצמכם את הנקודות החזקות שלכם, כפי שאתם מכירים אותן וכפי שהם באו לידי ביטוי במהלך חייכם.

ועוד טיפ לפני שנפרדים: אחת התכונות שמחפש צה"ל בחיילים היא שליטה עצמית. ניתן לתרגל זאת בעזרת טכניקות מנטאליות לחשיבה פוזיטיבית. טכניקות אלה יעזרו לכם להשיג קור רוח, גישה רציונלית ויכולת לאסוף את עצמכם ברגעיי המשבר.

לרשימת תפקידים בצה"ל – לחצו כאן

מחשבה 1 על “צו ראשון – מידע שכל מלב"ש צריך להכיר”

כתוב/כתבי תגובה