גילוי אש - הצלת חיים

כיצד מערכות גילוי אש יכולות להציל חיים

שני הנושאים המרכזיים שמערערים ומטרידים את שלוותם של דיירי בניינים משותפים, בעלי עסקים ומנהלי בתי ציבור גדולים הם הביטחון והבטיחות במבנה בו הם עובדים, מתגוררים ומארחים. אחת מאותן סוגיות בטיחותיות היא סוגיית ההגנה מפני דליקות.

 

נכון להיום יש מערכות משוכללות שעיקרן הוא גילוי וכיבוי אש. מערכות אלו מספקות פתרון אידיאלי בכל הקשור אל גילוי מוקדם של שריפה באותו מבנה, טיפול בשריפה, כיבוייה של האש ויצירת מילוט לאותם אנשים השוהים באותה עת במבנה בו מתחוללת שריפה. מערכות גילוי אש כוללות גלאי עשן לזיהוי מוקד השריפה האפשרי, ספרינקלרים וציוד נוסף שעיקרו הוא גילוי מוקדם של מוקד האש. מערכות אלו שמותקנות במבנה מבטיחות התראה במקרה של עשן ו/ או שריפה ונקיטת צעדים להצלת חייהם של כל אותם אנשים המצויים באותו מבנה.

 

גלאים להצלת חיים

רוב המערכות לגילוי אש כוללות גלאי מסוג מסויים (עשן, חום, להבה, פחמן חד חמצני) שתפקידו לזהות את העשן, החום, קרני האור או הפחמן החד חמצני שיוצא מהשריפה. במקרה בו הגלאי מזהה פעילות חריגה המורה על דליקה במבנה הוא שולח קריאה להתקן אלקטרוני מיוחד של מערכת גילוי האש, התקן שנקרא רכזת ואילו אותה רכזת היא זאת  שמפעילה את אזעקת השריפה המורה לאנשים להימלט מאותו המבנה ובמקביל היא זאת שאחראית לחייג אל כוחות כיבוי האש וזאת על מנת שלוחמי האש יגיעו אל אותו מבנה ויכבו את השריפה. בדרך כלל מערכת זו גם תפעיל אוטומטית את הספרינקלרים המתיזים חומר מיוחד לכיבוי הדליקה. כל אלו מצילים חיי אדם.

גילוי אש - הצלת חיים

מערכת גילוי אש – הבחירה הנכונה

נכון להיום יש מערכות שונות לגילוי אש ובחירת המערכת הנכונה צריכה להתבסס על פרמטרים שונים, כמו למשל גודל המבנה, כמות המשתמשים בו, הקומות במבנה, צורתו, התקציב הקיים בידי הלקוח ופרמטרים חשובים נוספים. כיוון שמדובר על מערכת מצילת חיים חובה להתקינה על פי חוק בחלק מהבניינים במדינה ותמיד חשוב להתייעץ עם מומחים באשר לבחירת המערכת המתאימה ביותר למבנה.  עובדה בלתי מעורערת היא שמערכת גילוי אש בה משולבים גם אמצעים שונים לכיבוי האש היא מערכת מצילת חיים. נכון להיום התקנה של מערכת גילוי אש אוטומטית תבטיח איתור והגדרת המיקום של האש וכן תכנית בריחה יישומית ופינוי חירום לאחר השמעת ההתראה. חשוב להבין שמהירות הפעולות הנעשות על ידי מערכת גילוי אש אוטומטית גדולה יותר מאשר זיהוי האש ופינוי האנשים במבנה על ידי גורם אנושי.

כעת, שכל שנותר הוא לפנות אל חברה אמינה ובעלת מוניטין בתחום מערכות גילוי אש ומערכות כיבוי אש מתקדמות. מערכות שמבטיחות גילוי של האש, כיבוי של האש והצלת חיי אדם. בהצלחה!

כתוב/כתבי תגובה