טיפול באמצעות תנועת עיניים

טיפול באמצעות תנועת עיניים – כל היתרונות

טיפול באמצעות תנועת עיניים

עולם הטיפול מציע כיום מגוון גדול מאוד של אפשרויות טיפול, גישות  שונות ומתקדמות ואפשרויות לבצע שינויים מהותיים תוך עיבוד מחדש של חוויות שונות אשר נחוו בעבר.

אחת השיטות המקובלות והרווחות כיום היא טיפול המתבצע על ידי טיפול בתנועות עיניים. מדובר בטיפול מהיר וקל אשר מצליח להוביל לשינויים מרחיקי לכת ממש.

ננסה לבדוק את אופן הטיפול המתבצע באמצעות תנועות עיניים.

מה זה טיפול בתנועות עיניים?

הטיפול באמצעות תנועות עיניים זהו טיפול אשר מעבד מחדש חוויות אותם חווה האדם בעבר, כאשר נעשית הקהיה שיטתית של החוויה השלילית וכל זה על ידי תנועות עיניים מתאימות. הטיפול הזה מתאים מאוד למי שחווה הפרעות חרדה, אדם אשר סובל מהפרעה פוסט טראומטית ועוד. הטיפול הינו קצר מועד והוא מבוסס על שימוש נכון ומונחה של תנועות עיניים סקדיות. אלו הן תנודות מהירות של העין כאשר הן מתרחשות תוך מעקב ויזואלי אחר האובייקט אשר נע בטווח שדה הראייה קדימה ואחורה. תנודות אלו מתבצעות תוך חשיבה על הסיטואציה אשר מעוררת את החרדה כאשר באופן כזה מופחתת רמת החרדה.

מי המציא את הטיפול באמצעות תנועות עיניים?

למעשה מדובר בטיפול שהוא פרי פיתוחה של ד"ר לפסיכולוגיה – פרנסין שפירו. היא זיהתה את הפעילות של תנודות העיניים כשאר אלה מסייעות מאוד להפחתת חרדה. היא הניחה כי התרגול של תנודות העין אינו יכול להספיק ויש לשלב גם טכניקות שונות שיפעלו מבחינה התנהגותית וקוגניטיבית. בתחילה התמקדה ד"ר שפירו בפיתוח של שיטה טיפולית אשר נועדה להקל על האנשים אשר סובלים מזיכרונות טראומטיים או לחילופין מהפרעות פוסט טראומטיות. אך בהמשך היא גם גילתה כי הטיפול הינו יעל מאוד גם לבעיות נוספות כמו פוביות שונות, חרדה חברתית הפרעה דיסמורפית או הפרעות פאניקה. מבחינה מחקרית נבדק הטיפול ונמצא כי במקרים אלו אכן ישנה הצלחה רבה לטיפול. זאת למקרות שיש כאלה אשר מפקפקים ברמת התוצאות שהיא לא ממש גבוהה.

פונים אל אנשי מקצוע

הטיפול בעזרת תנועות עיניים חייב להתבצע באמצעות איש מקצוע מומחה אשר מכיר היטב את השיטה והוא יודע איך וכיצד לבצע את הטיפול בצורה הכי טובה והכי יעילה.

קראו גם על: טיפול CBT

כתוב/כתבי תגובה