יתרונות וחסרונות של השתלת שיניים ביום אחד (אילוסטרציה)

חושב על השתלת שיניים ביום אחד? כדאי שתחשוב על זה שוב.

יתרונות וחסרונות של השתלת שיניים ביום אחד (אילוסטרציה)
יתרונות וחסרונות של השתלת שיניים ביום אחד (אילוסטרציה)

אובדן שיניים כתוצאה מתאונה/טראומה, מחלת חניכיים, טיפל שורש כושל או בלאי וריקבון טבעיים הוא בפועל נפוץ מאוד. 1 מכל 4 מבוגרים יאבד את כל שיניו הטבעיות עד גיל 74. אם בעבר היו פתרונות פחות נוחים ואסתטיים כמו שיניים תותבות נשלפות, כתרי מתכת וכיוצא באלו, היום עולם רפואת השיניים משוכלל ומתקדם מאוד, כאשר בחזית הקדמה הזו נמצאים טיפולי השתלות שיניים ביום אחד – מהפכה של ממש בשיקום הפה וברפואת שינים אסתטית. אך לצד ההבטחות הגדולות וההצלחות שאכן קיימות, יש גם חסרונות כמובן. מתלבטים לגבי השתלה ביום אחד – הנה מדריך המפרט חסרונות ומדוע לא תמיד מומלץ לבצע זאת ביום אחד.

כמובן שמאמר זה או כל תוכן אינטרנטי אחר שתיתקלו בו אינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני ומקצועי עם רופא שיניים, מומחה לשיקום הפה ולהשתלות שיניים.

 השתלת שיניים בהעמסה מיידית

השם השתלות שיניים ביום אחד הוא למעשה מעין שם שיווקי לשיטת השתלה באמת מהפכנית וחדשנית הנקראת שיטת "העמסה מיידית". לעיתים ניתן לראות התייחסות מקצועית לטיפולים אלו בשם All on 4 / 8, כאשר הכוונה היא להעמסה מיידית והתקנת 4 / 8 שתלים דנטליים (או ארבעה באחת הלסתות או 8 בשתי הלסתות) שעל גביהם מבריגים ומחברים מיד גם גשר שיניים. בשיטת העמסה מיידית באותו יום עוקרים שיניים "אבודות", מחדירים לחניכיים ולעצמות הלסת שתלים דנטליים מיוחדים ומיד מבריגים לשתלים גשר שיניים זמני המוכן מראש במעבדה על פי בדיקות, צילומים ומדידות דיגיטליות הנעשות לפני ההליך הכירורגי עצמו.

לאחר כמה חודשי התאחות והחלמה של רקמת החניכיים והעצם, מייצרים גשר שיניים קבוע מחרסינה או חומר מרוכב מתקדם אחד ומתקינים אותו על השתלים לקיבוע סופי וקבוע.

חסרונות השתלות שיניים ביום אחד

אם אתה חושב על פרוצדורה כזו, כדאי שתכיר את הסיכונים הנוגעים למי שמעוניין להשתיל ביום אחד. מומחים לשיקום הפה ורופאי שיניים מנוסים מתנגדים לא פעם להליך שכזה וטוענים כי הוא מקצר את חיי השתל ועשוי להגדיל את הסיכונים. ריכזנו עבורכם מספר חסרונות של הטיפול:

  • במקרים של מחסור בעצם בלסתות לא ניתן לבצע את הליך ההשתלה ביום אחד.
  • התכווצות עצם בסופו של דבר תתרחש ברוב המקרים בחלק האחורי של הלסת – במקרה זה ההשתלה ביום אחד עשויה לאבד מיציבותה וקיבועה לעצם.
  • יש תיעוד לסיכון מוגבר לזיהומים באזור השתל הדנטלי בחיבור עם העצם ובתוך החניכיים, בין היתר גם בגלל ההעמסה המיידית שתוארה לעיל.
  • מבחינת מחיר השתלות שיניים – שיטת ההעמסה המיידית בהחלט עשויה להיות יקרה יותר בגלל הביקוש ובגלל חדשנות הטכנולוגיה והטכניקה.
  • הצלחת ההליך מחייבת צפיפות עצם גבוהה, ובמקרים רבים למטופלים אין את הנתונים הנדרשים לסיכויי ההצלחה האופטימאליים.
  • השיטה לא ממש אפשרית לאנשים הסובלים מבעיית חריקת שיניים.

לסיכום חשוב לציין כי מתוך מגוון רחב של טיפולי שיניים אסתטיים לגביהם פירטנו בעבר, השתלות שיניים הם המורכבים ביותר והשתלת שיניים ביום אחד היא פרוצדורה מורכבת ורווית סיכונים. להצלחת השתלת שיניים ביום אחד יש עדיפות למטופלים ללא עבר של עישון וכמו כן יש צורך באיזון בסגר השיניים ובמקרים רבים יש צורך בשינויים הרגלים תזונתיים לאחר ההליך.

Save

Save

Save

Save

Save

כתוב/כתבי תגובה