הסרת עין הרע

הסרת עין הרע – כיצד עושים את זה?

הסרת עין הרע

כמעט כל אדם בישראל, בין אם הוא חילוני, דתי, מסורתי, השתמש לפחות פעם אחת בחייו בביטוי עין הרע, וסביר להניח שכך או כך, הוא גם עשה טקסים מסוימים על מנת להסיר את אותה עין הרע או למנוע ממנה להגיע אליו.

כפי שאנחנו יודע, על פי המסורת, עין הרע זה מונח שלילי אשר אנשים חווים כאשר קורים להם דברים רעים ואז הם בטוחים שמישהו "עשה להם עין", כלומר גרם להם להיכשל, גרם להם להיפגע. ברוב המקרים, המחשבה הזאת נוצרת כתוצאה מקנאה. כלומר, אנשים חשים שיש מי שמקנא בהם ולכן הוא עושה להם עין. בדרך כלל זה קורה, אם קורים להם מגוון דברים שליליים, אז הם בטוחים שזה לא מקרי.

הסרת עין הרע יכולה להתבצע בצורות שונות. חשוב לומר, זה לא דבר חדש. כל הרעיון של עין הרע וכל הרעיון של הסרתה, אלה לא דברים שנוצרו במאה ה-21 וגם לא במאה ה-20. מדובר על דברים שהתחילו מאות שנות לפני כן, בעיקר בקרב יהודי צפון אפריקה והמזרח התיכון. שם היהדות היתה מעורבת לא מעט גם באלמנטים מיסטיים שונים.

כיצד מסירים עין הרע

אפשר לומר שכל התהליך של הסרת עין הרע, מתבצע בשני חלקים. חלק אחד הוא אישי, פרטי, וחלק אחר הוא יותר רחב, משפחתי, חברתי.

בחלק האישי, אנשים למשל נוהגים לענוד צמידים אדומים, תליונים עם חמסות שעין במרכזה, משתמשים בצבעים שנחשבים כאלה שיכולים להגן מפני עין הרע, כמו למשל כחול או טורקיז, וכן מבצעים טקסים שונים.

במובן החברתי, הרחב, הרי שאפשר למצוא טקסים, תפילות, וכן שורה של מעשים אשר יכולים למנוע או להסיר עין הרע, למשל, החלפת מזוזות.

כתוב/כתבי תגובה