EMDR

מהו טיפול Eye Movement Desensitization Reprocessing) ? EMDR)

EMDR

שיטת EMDR פותחה בשנות השמונים של המאה ה-20 וזכתה ללא מעט מחקרים שמצאו אותה ליעילה בעבור טיפול בטראומות נפשיות, כמו גם פוביות, חרדות ומצוקות רגשיות שונות.

הטכניקה מבוססת על גרייה מוחית באמצעות תנועות העיניים, ומסייעת למטופלים רבים לעבד אירועים וזיכרונות שליליים שונים אשר לא עובדו כהלכה עד כה.

איך זה עובד?   

חוויות טראומתיות יכולות להשפיע רבות על מהלך חיינו, גם בחלוף שנים רבות. מטרתו של טיפול EMDR היא לסייע לאדם שחווה חוויה טראומטית או טראומה קשה אשר צובעת את חייו בהווה בצורה המעוררת מצוקה, לעבד את אמונות והרגשות הקשים ובעקבות כך, לשפר באופן משמעותי את איכות החיים הנוכחיים.

על-פי מייסדת השיטה, ד״ר פרנסין שפירו, לכל אחד ואחת מאתנו היכולת המולדת לעבד מידע וללמוד משהו שמועיל לנו בחיים, מכול החוויות שלנו, אפילו הקשות שבהן. תהליך זה עומד בבסיס מודל ״עיבוד מידע אדפטיבי״ הניצב מאחורי עבודת ה- EMDR.

הזיכרונות שלנו מאוחסנים במוח ברשתות עצביות. את הזיכרונות הטראומתיים הלא מעובדות אפשר אולי לדמות לתקליט ובו שריטה קלה. המחט נתקע באותה נקודה שוב ושוב, והיא תוכל לדלג עליה רק אם נתערב בכך.

שינוי הרשתות העצביות

מטרתו של טיפול ב-EMDR היא להוביל לשינוי מסוים ברשתות העצביות שלא הצליחו לעכל את המידע הטראומתי שאירע והציף את מערכת העצבים, ולשמור רק את אותו חלק שיעזור בהסתגלות לעולם שלנו. כאשר אותן הרשתות אינן מתעדכנות באמצעות תקשורת עם רשתות אחרות,  יתכנו זיכרונות אשר ”משליכים" אותנו חזרה לאותה נקודת זמן, כמו גם יתכנו תסמינים פיזיים ונפשיים שונים, שלעתים, אין האדם שחווה טראומה, מודע למקורם או לפשרם.

ניתן לדמות את פעילות הרשתות העצביות הנוגעות לטראומה הנפשית כפועלות על פי קידוד שאיננו נכון, שמעכב התפתחות. טיפול EMDR מסייע לעצב מחדש את אותן הרשתות הנוגעות לאירוע השלילי ובו בזמן לחזק את הרשתות העצביות הקשורות לאמונות ותחושות חיוביות ומעצימות.

כיצד נראה הטיפול בפועל?

אין מדובר בפתרון קסמים, וכמו בכל טיפול פסיכולוגי הרי שזהו תהליך בו המטפל/ת והמטופל/ת מנסים יחדיו להכיר ולהבין את שורש המצוקה הרגשית והטריגרים השונים אשר מציפים את החוויה השלילית, פעם אחר פעם.

במסגרת המפגש, המטופל יושב אל מול המטפל, אשר מדריך אותו לכל אורך התהליך. לאחר עבודת הכנה, המטפל מזמין את המטופל להיזכר בתמונה שנבחרה ולשים לב למספר מאפיינים שלה, ולהתחיל לעקוב אחר תנועות ידו של המטפל, תוך כדי הזזת העיניים מצד מצד.

לאחר סט של תנועת העיניים, המטופל מדווח לגבי מה שם לב במהלך הסידרה, במידה ועלה משהו, כמו תמונות או מאורעות שונים בהם נזכר, מחשבות, רגשות ותחושות גוף. מדי פעם, המטפל/ת מתייחס/ת לדברים אלה של המטופל, במטרה לסייע בעיבוד הספונטני אשר מתרחש אצל המטופל/ת.

כפי שצוין לעיל, המטרה היא לעודד את עיבוד המידע השלילי, תוך כדי חיזוק  הרשתות העצביות הנוגעות להבטים ולתחושות חיוביות, כמו ״שרדתי.״ זכרונות העבר בהן בוחרים להתמקד מאבדות מן העוקץ שלהן ככל שהן ״מתעכלות״ ומתחברות לזכרונות חיוביות יותר. במהלך עידכון זה, האדם נשאר עם זכרון העבר, אך המטען הרגשי שלו נחלש וכעת פחות מפריע לו.

 

חשוב לציין כי המידע שהובא במאמר זה הינו כללי בלבד, ומטרתו להפוך את המידע אודות שיטת EMDR לנגיש ונהיר לכול.

כתוב/כתבי תגובה