סחרחורת – האם היא סימפטום או מחלה?

 

כמעט כל אחד חווה תחושת סחרחורת היכולה להיות: סיבוב של החדר מול עינייו, חולשה, אי יציבות, קלות ראש ואולי אף נטייה לפול. הסחרחורת יכולה להיות הבעייה עצמה או יכולה להצביע על תהליך שקורה או מחלה אחרת שהגוף מתמודד איתה.

הבעיה השכיחה ביותר הינה סחרחורת, ורטיגו הנובעת מליקוי בפעילות האוזן הפנימית. גם בתוך הגדרה זו ישנם יותר מתרייסר סחרחורות שונות היכולות להיות האבחנה עצמה. לדוגמא: סחרחורת תנוחתית, ורטיגו, סחרחורת חזותית, מחלת המנייר, דלקת של העצב השמיני, ליקוי עצבי וסטיבולרי משני הצדדים לאחר מתן אנטיביוטיקה דרך הוריד. אך יתכן שהסחרחורת נובעת מבעיה הורמונלית, אלקטרוליטים או חסרים אחרים בדם. ההבדל בין כל אלו לסחרחורת מהאוזן הפנימית הוא בעיקר בכך, שתנועות עיניים בלתי רצוניות מתלוות לסחרחורת הנובעת מהאוזן הפנימית. במידה והלחץ דם ירוד מידי, אדם ירגיש סוג של קלות ראש בקימה מהירה, אולי אפילו רצון להתעלף ויכול להיות שיראה מעט שחור בעיניים. כאשר קיימת התייבשות, תהיה חולשה כללית רצון לשכב אך, שוב ללא ניד בלתי רצוני של העיניים, לעיתים בבעיות על רקע סחרחורת מרכזית יהיו תנועות עיניים בלתי רצוניות אך אלו יהיו בעלות אופי שונה.

סחרחורת המופיע בעת אירוע מוחי, יכולה להיות מלווה באיבוד מילים, או בלבול בסדר הגיוני של משפט הנאמר מפי האדם הנמצא כעת בעת אירוע. יכול להיות מלווה בכאבי ראש, ראייה כפולה או העלמות הראייה. אך ישנן סחרחורות המלוות בכאבי ראש, בלבול שפתי רגעי וחולף הקשורות למיגרנה חריפה. בכמעט כל ההוראות של תרופות הנמצאות בבתיכם תמצאו אזהרות לגבי סחרחורת העלולה לקרות לאחר נטילת תרופה זו או אחרת. כמובן שאם משהו חווה סחרחורת חזקה פחד וחרדה יכולים להתלוות אליה ואפילו להמשך גם אחרי שזו חלפה.       

כתוב/כתבי תגובה