בעיות גב

טיפול בפריצת דיסק

בעיות גב

אחת מפציעות הגב הקשות ביותר שיש, היא פריצת דיסק. מדובר בפריצה שיכולה להוביל להשבתה של תקופה ארוכה מכל פעילות גופנית ואף למצב של ניתוח. אף על פי שהנתונים מלמדים שרק 10 אחוז מכלל האנשים שמתמודדים עם פריצת דיסק אכן יצטרכו לעבור בסופו של דבר ניתוח, בעוד שהאחרים יוכלו להסתפק בטיפול רגיל.

על מנת להבין איך עושים טיפול בפריצת דיסק, חשוב לדעת קודם לכן, מה זה אומר פציעה שכזו, וכיצד היא משפיעה עלינו.

בין החוליות בעמוד השדרה ממוקם דיסק אשר מורכב מטבעת קשיחה וחזקה, עשויה סיבים של סחוס, בחלקה הפנימי נמצא חומר שמזכיר במראה שלו ג'לי, אשר פועל כבולם זעזועים של חוליות הגב. פריצת דיסק נובעת מקרע של הסיבים ומצב בו הג'ל נשפך החוצה. זה יכול לנבוע כתוצאה מדלקת מקומית, לחץ על שורש העצב ומסיבות נוספות.

כיצד מטפלים בפריצת דיסק?

כאמור, 10 אחוז מהמטופלים יצטרכו לעבור ניתוח, זאת כאשר הלחץ על העצב הוא כזה שיוצר מצב של פגיעה חדה בו אשר יש צורך לעבור ניתוח בשביל לכרות את הדיסק. במצבים אחרים, כאמור, אפשר להסתפק בטיפולים אחרים. הרבה יותר פשוטים.

הטיפולים הנפוצים ביותר במקרה של פריצת דיסק הם פיזיותרפיה, טיפולים ותרגילים ייחודים שמטרתם להקל על הגב ברמות שונות, טיפולים מהתחום של הרפואה המשלימה, למשל, שיאצו, אוסטיאופתיה, כירופרקטיקה, ועוד.

כמו כן, לא מעט מטופלים משתמשים בטיפולים תרופתיים, בין היתר, סטרואידים, משככי כאבים, נוגדי דלקות, ותרופות אחרות שיכולות להקל על הכאב.

חשוב לשים לב לשני דגשים בנושא של הטיפול בפריצת דיסק:

ראשית, משככי כאבים ונוגדי דלקות לא פותרים את הבעיה, אלא רק מונעים את הכאב לתקופת מה. כמו כן, יש לשים לב, הרבה פעמים מדובר בכדורים ממכרים. לכן עדיף להשתמש בהם בצורה מפוקחת ומבוקרת ולא להסתפק אך ורק בטיפול שכזה.

שנית, בעת הטיפול בפריצת דיסק, יש לוודא שלא מעמיסים יותר מדי על עמוד השדרה, שכן זה יכול להשפיע לרעה על הטיפול. מה שכן, חשוב מאוד להיות פעילים ולחזק את השרירים, ולא להיות במצב של חוסר פעילות גופנית.

כתוב/כתבי תגובה