מחלות שפוגעות בכבד

המחלות הנפוצות שפוגעות בכבד

מחלות שפוגעות בכבד

הכבד, המשמש כפילטר של הגוף וכן כספק של נוזלי המרה המסייעים לתהליך העיכול סופג לעתים פגיעה קשה כתוצאה משתיית אלכוהול מופרזת או מנטילת תרופות רבות. נוסף על כך גם מחלות גנטיות שונות עשויות לפגוע בתפקודו. במאמר זה נסקור בקצרה מספר מחלות העשויות להוביל להשתלת כבד.

סרטן הכבד

אחת המחלות הקשות יותר המובילה לניתוחים בכבד להסרת גידולים או להשתלת כבד היא סרטן הכבד. כיום המחלה מחולקת לשלושה סוגים בהתאם למיקום בו התחילה התפשטות המחלה. הסוג הראשון הוא "הפטומה", שם שנגזר מכינויים של התאים המרכזיים בכבד ההפטוציטיים. סרטן זה הוא לרוב התפתחות של מחלת הצירוזיס (שחמת הכבד). הסוג השני פוגע בצינור המרה בכבד ומכונה "כולנגיוקרציונומה" שנחשב לנדיר יותר מקודמו. הסוג השלישי של סרטן הכבד נובע מפגיעה בכלי הדם של הכבד ומתפשט לסביבתם ומכונה "אנגיוסרקומה.

מחלת סיסטיק פיברוזיס (CF)

מחלת הCF מתחילה בדרך כלל בפגיעה בריאות אך מתקדמת גם להפרעה תפקודית בכבד. בשלבי המחלה המאוחרים הגוף מתחיל לייצר באופן מוגבר ליחה ונוזל צמיגי הפוגע באיברים השונים וגם על הזרימה התקינה של נוזל המרה בגוף. חשוב לציין כי הפגיעה בכבד מתרחשת רק אצל שליש מחולי ה CF בלבד.

הפטיטיס C

בניגוד לשתי המחלות הקודמות הנובעות מסיבות גנטיות, הפטיטיס C היא מחלה נגיפית שנגרמת כתוצאה מחשיפה לנגיף באמצעות קבלת מנות דם מזוהמות, עירוי דם מזוהם או מחט נגועה. הווירוס תוקף את הכבד וגורם לשחמת (יצירה של רקמת צלקת בכבד). מחלה זו מחמירה במהירות ברגע שהיא מתפרצת וכיום אחד מכל שלושה מקרים של השתלת כבד נגרם בשל הסימפטומים של הווירוס.

דלקת כבד אוטו-אימונית

לעתים, מחלת כבד מופיעה מעצמה כתוצאה מפירוש לקוי של מערכת החיסון בגוף לנוכחותם של תאים שונים בכבד. במצב זה, מערכת החיסון מתחילה לתקוף את הכבד וגורמת לתסמינים של מחלות כבד אחרות כמו דלקות, שחמת הכבד, צהבת ותסמינים נוספים. הטיפול במחלה מתבצע באמצעות סטרואידים וכן שלל תרופות המפחיתות את תפקודה של מערכת החיסון (טיפול החושף את הגוף לסכנות אחרות) במידה והגוף תקף את הכבד בצורה קיצונית תדרש לעתים השתלת כבד.

דלקת צלקטית של דרכי המרה

מחלה זו אף היא מופיעה באופן ספונטני ומתרחשת כאשר מתחילה דלקת שאינה קשורה לגורמים חיצוניים. בדומה למחלות הכבד האחרות היא גורמת לשחמת, לגרד מוגבר ואף יכולה להוביל בשלבים מתקדמים לסרטן של דרכי המרה. הטיפולים הנפוצים במחלה זו מיועדים להרחבת צינור המרה על מנת לאפשר למיצי המרה לזרום בטבעיות ללא חסימה בגוף.

לסיכום, הכבד החשוב כל כך לתפקוד התקין של גופנו רגיש למחלות רבות, חלקן גנטיות, אחרות אוטואימוניות וחלקן נובעות מווירוס שחדר לגוף. תסמיני המחלות דומים מאד זה לזה ולעתים קיים קושי באבחון הגורם לליקוי. במקרים קיצוניים, כפי שהזכרנו לעיל, נדרשת השתלת כבד על מנת למנוע התדרדרות נוספת במצבו.

כתוב/כתבי תגובה