המחלקה לניהול סיכונים בקופת החולים

מה תפקידה של המחלקה לניהול סיכונים בקופת החולים

המחלקה לניהול סיכונים בקופת החולים

המונח ניהול סיכונים הוא אחד המונחים המוכרים ביותר בעולם הביטוח והרפואה. מה הרעיון שלו? במאמר זה נסביר בקצרה את התפקיד של המחלקה בקופות חולים.

ניהול סיכונים – איך זה קשור לעולם הרפואה?

המונח ניהול סיכונים מוכר מאוד בעולם העסקים בכלל ובפרט בעולם הרפואה והביטוח. הרעיון שעומד מאחוריו הוא, שהחברה בוחנת מה רמת הסיכון שהיא לוקחת וכיצד היא יכולה לנהל אותו בצורה כזו שהיא לא תפסיד יותר מדי. למשל, אם החברה מחליטה לבצע פעולה מסוימת, אז היא בוחנת מה רמת הסיכון שלה וכיצד היא יכולה לצמצם את החשיפה שלה אליו.

בתחום הביטוח והרפואה, זה מאוד מוכר, מאחר וכל הזמן החברות וקופות החולים צריכות לבדוק, מה רמת הסיכון שהן לוקחות כאשר הן משרתות לקוח כזה או אחר, כאשר הן מוכנות לספק לו ביטוח או לטפל בו ברמה מסוימת. למשל, כאשר מחליטים לבצע טיפול באישה שנכנסה להריון, יש לבצע בדיקה של ניהול סיכונים מבחינה רפואית, על מנת לוודא שזה אפשרי לבצע את הטיפול מבלי לגרום לה נזקים שיכולים לחשוף את הקופה לתביעה, במקרה של רשלנות רפואית בהריון.

כיצד עושים את זה בצורה נכונה?

ובכן, קופת חולים או חברת הביטוח, אוספות את כל המידע הרלוונטי בנושא, בוחנות עד כמה זה נכון מבחינתן לבצע את הטיפול או להעניק את השירות הנדרש. צריך להדגיש כאן שלעיתים מדובר בדברים הכרחיים ואז אין ברירה אלא לבצע את הטיפול. מה שכן, קופות החולים יכולה לבחון את השאלה, עד כמה זה חושף אותה לתביעה במקרה וזה לא מצליח.

כפי שאנחנו יודעים, תביעות רשלנות הן מאוד מורכבות. שכן צריך להוכיח שאכן הרופא נקט בגישה רשלנית, ואכן נגרם נזק כתוצאה מהטיפול. במקרה של רשלנות באישה בהריון, אזי שהנזק יכול להיגרם לא בהכרח לה, אלא לעובר והוא יכול גם להתגלות רק אחרי שהוא נולד. כלומר רמת הסיכון כאן היא הרבה יותר גבוהה מאשר במקרים אחרים, ולכן קופות החולים נוהגות לבצע ניהול סיכונים בצורה כזו או אחרת.

כתוב/כתבי תגובה