השתלת שיניים – מהם הסיבוכים הנפוצים בעת התקנת שתלים

נתונים הסטטיסטיים מלמדים כי ישראל נמצאת במקומות הראשונים באחוזי ההצלחה של השתלות שיניים, אך לצד ההצלחה הרבה יש גם סיבוכים המתרחשים בעת ביצוע התקנת השתלים. הנתונים מלמדים כי בעשרה אחוז מטיפולי ההשתלה בישראל מתרחשים סיבוכים. הבשורה הטובה היא כי בחירה נכונה של רופא שיניים מקצועי עשויה למנוע את רוב הסיבוכים.

השתלת שיניים – חמישה סיבוכים אפשריים

כמו כל תהליך כירורגי, גם טיפולי השתלת שיניים מלווים בסיכונים ובסיבוכים הדומים לאלו המתרחשים לאחר כל ניתוח, אך בהשתלת שיניים יש סיכונים נוספים בשל הסמיכות למבנים אנטומיים רגישים כמו עצבים וכלי דם רבים.

הסיבוך הנפוץ מכולם הוא הזיהום. כדי להימנע מזיהומים נוטל המטופל אנטיביוטיקה ימים ספורים לפני ההשתלה וגם לאחריה. לסטריליות של המרפאה ושל הרופא ולשמירה על היגיינת הפה של המטופל יש השפעה רבה ביצירת זיהומים או במניעתם.

פגיעה מכאנית בעצב הלסת התחתונה הוא סיבוך המתרחש תוך כדי הקידוח להחדרת השתל. הפגיעה בעצב הלסת התחתונה עלולה לגרום לנזק תחושתי, קבוע או זמני. במקרה של פגיעה המטופל ירגיש תחושה של הרדמה בשיניים באזור שבו נגרמה הפגיעה. במקרים רבים תחושת ההרדמה חולפת כעבור מספר ימים עד שבועות, אך ייתכנו מקרים שבהם היא לא תחלוף גם כעבור זמן רב והמטופל יופנה למומחה של פה ולסת כדי לבחון אפשרויות של שיקום.

דלקת הסינוס נגרמת כתוצאה מחדירה של שתל אל חלל הסינוס הממוקם בחלק האחורי של הלסת. החדירה של השתל עלולה לגרום לזיהום הסינוס ולכישלון ההשתלה.

נמק של עצם הוא סיבוך הנוצר כאשר רופא השינים מבצע עיבוד יתר של העצם. כד להימנע מסיבוך זה על הרופא לשמור במשך כל זמן הטיפול על החיוניות של העצם ולצנן אותה תוך כדי השיוף. במשך כל זמן השיוף על רופא השיניים להקפיד על השקיה שוטפת של אזור השתל, להקפיד על מהירות נכונה של השיוף ועל טמפרטורה מתאימה.

שבר של השתל הוא סיבוך נדיר העלול להתרחש כאשר המתכת של השתל מתכופפת ונשברת. במקרה של שבר בשתל יש להוציא את השתל השבור ולהחליפו בשתל חדש.טיפול אסתטי לשיניים

 השתלת שיניים – איך נבדיל בין סיבוכים לתופעות לוואי?

לא כל כאב, דימום, נפיחות או אי נעימות עלולים להצביע על סיבוך בתהליך ההשתלה. כאבים קלים, דימום נפיחות או שינוי בצבע העור עד לשבוע אחרי ההשתלה, הם תופעות לוואי שאינן צריכות להדאיג. רק במקרים חמורים כמו כאבים בלתי נסבלים או דימום שלא נפסק יש לפנות במהרה אל הרופא המטפל

מקרים חריגים או תופעות לוואי שאינן חולפות עבור תקופה קצרה צריכים להדליק נורה אדומה אצל המטופל ועליו לפנות לרופא השיניים לאבחון ולקבלת עזרה במקרה הצורך.

הדרך הטובה ביותר להימנע מסיבוכים היא בחירה של רופא מיומן, בעל ידע וניסיון בתחום השתלת שיניים.

כתוב/כתבי תגובה