השתלות שיניים

השתלות שיניים – כל המושגים שחשוב להכיר

טיפולי השתלת שיניים יצרו מהפכה בעולמה של רפואת השיניים. בעבר אנשים חסרי שינים נאלצו להרכיב מערכת שיניים תותבות אשר לעתים הציקה, גרמה לגירויים, שיבשה את ההגייה ושינתה את תווי הפנים. כיום, השיניים המושתלות מחליפות בהצלחה את מערכת השיניים התותבות, הן דומות לשיניים הטבעיות, הן נראות כמותן ומאפשרות ללעוס כל דבר ומעניקות לכל מטופל חיוך זוהר וכובש לבבות. אז רגע לפני אתם עוברים טיפולים של השתלת שיניים כדאי לכם להכיר את כל המוגשים החשובים בתחום.

השתלות שיניים

השתלות שיניים – שבעה מושגים שכל אחד צריך להכיר

השתלת שיניים היא החדרה של שתל מלאכותי אל תוך עצם הלסת כתחליף לשורשי השן שאבדה. על השתל שהוחדר מבריגים מבנה ועליו מרכיבים כתר שן. סיכויי ההצלחה של  טיפולי ההשתלה גבוהים והם עומדים על מעלה מתשעים ושישה אחוזי הצלחה .

שתל דנטאלי הוא סוג של בורג העשוי מחומר הטיטניום  בעל הברגה כפולה. ההברגה החיצונית משמשת לעיגון השתל בתוך עצם הלסת וההברגה השנייה משמשת לחיבור שבין השתל למבנה המורכב עליו. הטיטניום נחשבת למתכת אצילה, מתכת שאינה יוצרת תגובה כימית עם הגוף, ולכן הגוף אינו רואה בשתל איבר זר ואינו דוחה אותו. יש סוגים שונים של שתלים וההבדלים בניהם מתבטאים בצורה החיצונית של השתל ובאיכות שלו.

אוסאואינטגרציה זהו תהליך שבו העצם הלסת והרקמות עוטפות את השתל ומטמיעות אותו בתוכן. תהליך האוסאואינטגרציה חיוני להצלחת ההשתלה וליציבות של השתל. אם התהליך לא הצליח השתל לא יהיה יציב ובמקרים חמורים הוא לא ייקלט בעצם הלסת וההשתלה תיכשל.

הרמת סינוס הוא טיפול כירורגי הנדרש במקרים שבהם עצם הלסת אינה עבה מספיק. כדי שהשתל ייקלט בהצלחה בעצם הלסת יש צורך בעצם לסת עבה ובעלת נפח. כאשר עצם הלסת אינה בעלת נפח מספיק, נדרש טיפול כירורגי מקדים הנועד לעבות את העצם. עיבוי העצם נעשה באמצעות מספר תחליפים, אך המומלץ מבין כולם הוא השתלה של עצם  שנלקחה מאזורים אחרים של גוף המטופל.

השתלת עצם הוא הליך הנדרש במצבים שבהם אי אפשר להחדיר שתלים ללסת בשל מחסור בעצם הלסת הנוצר מסיבות שונות כמו מחלות חניכיים, ספיגת עצם ועוד. השתלת עצם הוא טיפול כירורגי שבו משתילים עצם ממקור עצמי של המטופל או ממקור חיצוני . לאחר הטיפול יש להמתין עד אשר העצם המושתלת נקלטת היטב ומסוגלת להטמיע בתוכה את השתל הדנטאלי.

טיפולי השתלה בשיטת העמסה המיידית היא שיטה חדשה המתאימה למטופלים שבריאותם תקינה ועצם הלסת שלהם היא בעלת צפיפות ונפח מתאימים. בעבר תהליך ההשתלה לקח מספר חודשים והיה צורך להמתין בין שלב לשלב, בשיטה זו אפשר לעבור את כל הטיפול ביום אחד. לשיטה זו מספר יתרונות, היא מקצרת באופן משמעותי את תקופת הטיפול ומייתרת את הצורך בכתרים זמניים בהמתנה בין שלב לשלב. ועוד, שיטה זו עוקפת את התהליך הטבעי של ספיגת עצם המתרחש לאחר עקירת השן ומאפשרת לשתל להתנהג כאילו היה שן טבעית.

שיטת "אול און פור" היא שיטה שפותחה על ידי ד"ר פאלו מאלו מספרד וכבשה בהצלחה את כל העולם. היא מתאימה למטופלים שבפיהם חסרות כל השיניים, או מספר גדול ולחסרי עצם לסת. בשיטה זו מחדירים ארבעה שתלים בזוויות מיוחדות במקומות שבהן אין מחסור בעצם הלסת ועליהם מרכיבים גשר קבוע בן עשר עד שתים עשרה שיניים. בהשתלות שיניים בשיטת "אול און פור" יכול המטופל להגיע לקליניקה של הרופא כשבפיו אין אפילו שן אחת ולצאת כעבור מספר שעות עם לסת מלאה בשיניים יפות ומתפקדות.

כתוב/כתבי תגובה