סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס, הוא הסרטן השני בשכיחותו אחרי סרטן השד אצל נשים וסרטן הערמונית אצל גברים. מדי שנה מאובחנים בישראל למעלה מ-3,000 גברים ונשים בסרטן זה. בדומה לסוגי סרטנים רבים אחרים, גם כאן, אבחון מוקדם יכול למנוע את התפתחותו ולאפשר החלמה מהירה.

להבדיל ממחלות סרטן שכיחות, כמו שד וערמונית, הרי שסרטן המעי הגס יכול לפגוע אצל נגשים וגברים כאחד, והוא נחשב לגורם המוות השני בשכיחותו. יש לציין שהסיכון של אנשים לחלות בסרטן זה הוא 4.5 אחוז.

סרטן המעי הגס מתפתח כתוצאה מחלוקת תאים בצורה לא נכונה ולא מבוקרת ברקמות, כך שהן יוצרים גושים קטנים (פוליפים), עגולים או שטוחים. כיום קיימות שורה של בדיקות שמאפשרות לאבחן את הסרטן בשלב מקדים, בדיקות אלו מומלצות בעיקר בקרב אנשים מבוגרים, אשר רמת הסיכון שלהם גבוהה יותר.

מה הם גורמי הסיכון למחלת המעי הגס

אנחנו יודעים היום שקיימים שורה של גורמי סיכון אשר מעלים את הסיכוי לחלות במחלה. בין היתר, מדובר על אורך חיים לא בריא, כלומר תזונה לא מאוזנת ולא נכונה, צריכה מופרזת של אלכוהול וסיגריות, ניהול אורח חיים לא פעיל (בין היתר, ישיבה ממושכת מול הטלוויזיה או מול המחשב). לכן בין ההמלצות שרופאים נותנים להציג היא, ביצוע פעילות ספורטיבית, אורח חיים פעיל וכאמור תזונה מאוזנת (צריכת ירקות, ומזון שמכיל ויטמינים, ברזל, מינראליים וחומרים אחרים שטוב לגוף).

מלבד המלצות אלו, בשביל להימנע מסרטן המעי הגס יש לעבור בדיקות תקופתיות, בין היתר בדיקת גילוי דם סמוי בצואה, בדיקה שיש לערוך פעם בשנה החל מגיל חמישים, בדיקה לאיתור נגעים סרטניים במעי הגס (למשל באמצעות בדיקת קולונוסקופיה), וכן מי שיש במשפחתו תסמונות משפחתיות והיסטוריה רפואית של מחלות סרטן, צריך לבצע גם בדיקות גנטיות בשביל לא להעביר את הגן לדור הבא וגם בדיקות סדירות, בשביל לוודא שהוא לא קיבל את הגן גם כן.

מה הן הבדיקות לאיתור סרטן במעי הגס

כאמור, ישנן שורה של בדיקות שחשוב לבצע בשביל לאתר סרטן במעי הגס. כמו שציינו מדובר על בדיקת גילוי דם סמוי בצואה, בדיקת קולונוסקופיה, וכן בדיקת CT בטן (קולונוסקופיה וירטואלית), זאת מאפשר לגלות פוליפים גדולים, במידה ולא בוצעו בדיקות קודם לכן אשר גילו את הפוליפים כשהם היו קטנים.

בדיקות אלו מתבצעות, אחת לשנה או לחילופין, במידה וישנו חשד להתפתחות סרטנית. חשוב לציין, הבדיקות מחייבות הכנה מוקדמת, אשר את ההוראות לכך יש לקבל מהרופא לפני הבדיקה.

כמו שציינו בתחילת המאמר, ניתן להתגבר על סרטן במעי הגס, גם אם מדובר במקרה של היסטוריה רפואית במשפחה או במקרה אדם שנמצא בקבוצת סיכון מסיבה אחרת. אך בשביל להתגבר על המחלה, יש לבצע אבחון מוקדם ולא להמתין, ככל שהאבחון יתבצע בשלב מוקדם יותר, כך גדל הסיכוי שנתגבר על המחלה.

בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית – מידע נוסף

סרטן המעי הגס – לכתבה – YNET

כתוב/כתבי תגובה