כיצד למצוא את הניסוי הקליני המתאים לי

אנשים שמתמודדים עם מחלות מורכבות שונות, מוצאים את עצמם לא פעם חסרי אונים, מול המחלה ומול מצב בו כלים סטנדרטיים להתמודדות איתה אינם עוזרים להם להחלים ממנה. הם מעוניינים לקבל כלים וטיפולים אחרים, מתקדמים יותר, על מנת להתגבר עליה או לפחות לעזור להם לחיות לצידה בצורה הרבה יותר נוחה.

למשל, אדם שמתמודד עם סוכרת, אסטמה, טרשת נפוצה או כל מחלה אחרת, בדרך כלל יקבל מהרופאים המטפלים בו את הטיפול שהם מכירים, טיפול שהוא ידוע ומוכר בתחום, אשר ייתכן ויעזור להם להחלים (במידה וזה ואפשרי), אך לא פעם הטיפול לנהל את ההתמודדות עם המחלה, ולעזור להם לשמור על שגרת חיים מסוימת. ישנם מטופלים שמוכנים לקבל טיפול משמעותי יותר, אם יש סיכוי ליהנות מתוצאות הרבה יותר איכותיות ומשפיעות.

כיום נערכים מחקרים קליניים במגוון רחב של מחלות מסוגים שונים. מדובר על מחקרים שנערכים על ידי מומחים בתחומים השונים וכן על ידי חברות תרופות או חברות שמוכרות ציוד רפואי כזה או אחר. מטרת המחקרים היא למצוא דרכי טיפול מתקדמים יותר.

באופן טבעי, אותם מחקרים קליניים לא בהכרח הבשילו לטיפול ממשי אשר מתבצע בבתי חולים או מרפאות אחרות, אלא הם נמצאים בשלב הניסוי. כלומר, מגייסים חולים שמוכנים להתנדב להשתתף במחקר, מתוך כוונה לבדוק האם הוא יכול לעזור להם. כך הם נהנים מתוכנית טיפול אחרת, מתקדמת יותר.

כיצד המחקרים יכולים לעזור לנו?

ברגע שאנחנו מתמודדים עם מחלה מסוימת, אנחנו יכולים לבחון האם נערכים מחקרים קליניים וניסויים נלווים לטיפול במחלה. במידה וכן, אנחנו יכולים לבקש להשתלב בהם. בצורה כזו, לא נסתפק בטיפול סטנדרטי אלא נוכל לקבל טיפול מסוג אחר, כזה שעדיין לא יצא לשוק.

צריך להדגיש כאן שתי נקודות משמעותיות:

נקודה ראשונה, לא כל מטופל מתאים לכל טיפול. לכן כאשר מחפשים ניסוי להשתתף בו או כאשר מבקשים להשתתף בניסוי על בסיס מחקר מסוים, החוקרים שמנהלים את המחקר יבחנו תחילה האם אנחנו מתאימים, האם אנחנו עומדים בסטנדרטים. הם לא ירצו לשתף מישהו שלא יכול להתאים לדרישות המחקר שלהם, ואנחנו לא נרצה להשתתף בניסוי שלא יכול לשרת את הצרכים שלנו.

נקודה שנייה, עלינו להכיר בכך שהמחקר עלול להועיל לנו אך הוא גם עלול להזיק לנו. בדומה לכל טיפול רפואי, אין הבטחה שהטיפול יצליח רק בגלל שהוא שונה ותקדם יוצר. לכן, אנחנו צריכים להיות מודעים לסיכון שאנחנו לוקחים. בהחלט ייתכן שבטיפול רגיל נוכל לקבל תוצאות איכותיות יותר. מצד שני, אם המצב שלנו הוא סטטי, בטח אם הוא בעייתי ואנחנו לא מצליחים להתגבר על המחלה, אז יהיה נכון לבחון את האופציות שלנו, לבחון אילו מחקרים וניסויים נערכים בתחום והאם אנחנו יכולים להשתלב בהם, בתקווה שזה יעזור לנו.

כתוב/כתבי תגובה