מזון לחתולים

מזון לחתולים בררניים

כמה שחתולים יכולים להיות יפים ואציליים ככה הם גם יכולים להיות בררניים בכל מה שנוגע למזון שאנחנו מגישים להם. חתול בררן אמיתי למעשה בוחן את הסבלנות שלנו וגורם לנו לפתוח עוד ועוד שימורי מזון בתקווה שקופסת השימורים הזו תעורר אצלו את התאבון. איזה בזבוז. מה נעשה עכשיו עם כל השימורים הפתוחים? נאחסן אותם במקרר? ננסה שוב מאוחר יותר? מה הסיכוי שאחר כך החתול יאכל את האוכל? אחרי שהאוכל היה במקרר, החתול בכלל יגע בו שוב? הוא לא יחשוד שמדובר, רחמנא ליצלן, בשאריות?

מזון לחתולים

אם החתול שלכם בררן כדאי מאוד להעלות את הנושא הזה בפגישה שלכם עם הוטרינר, רק כך תוכלו לשלול בעיות רפואיות. אם למשל החתול שלכם מאבד משקל ייתכן ולא מדובר רק בחתול בררן כי אם בחתול חולה. אולם, אם החתול שלכם כן אוכל וכן שומר על משקל יציב, אז כנראה שהחתול באמת בררן.

לחתולים, ממש כמו לבני האדם, יש "עניינים" עם אוכל: כמונו, גם חתולים הם אוכלים חברתיים (יש לא מעט חתולים שאוכלים רק מתי שהכלב שחי איתם אוכל או רק כאשר הבעלים יושב לאוכל, לעיתים הם גם גונבים לכלב את האוכל). לעומת זאת, יש חתולים שמעדיפים לאכול לבד, הם לא רוצים שינעצו בהם מבטים חודרים והם רוצים לאכול בשקט ושלווה. עוד דמיון בינינו לבין חתולים הוא שגם הם יכולים להיות אכלנים בררניים, יש להם העדפות ברורות והם לא יאכלו בשום פנים ואופן מזון לחתולים שאינם אוהבים (אבל את המזון של הכלב הם יאכלו בשקיקה 😊). לבסוף, כמו אנשים כך גם חתולים יכולים לאכול יותר מדי ולסבול ממשקל עודף, אך יש גם חתולים שאוכלים פחות מדי וסובלים מתת-תזונה. בשני המקרים ייתכן והסיבה לכך שמדובר בחתול בררן.

אז מה עושים עם אוכל לחתול בררן?

הנה כמה תובנות שכדאי לקחת לתשומת הלב.

האכלת יתר

אתם עשויים לחשוב שהחתול צריך לאכול יותר מכפי שהוא באמת צריך. אם תעשו סקר קטן תגלו מהר מאוד שהתפיסה הרווחת למשקל של חתול היא של חתול הסובל ממשקל עודף. כלומר אנחנו מעדיפים חתולים שמנמנים, ותרבות זו שהתפתחה סביב המשקל האידיאלי של חתול בעצם יכולה במקרים מסוימים להוביל להשמנת יתר ובמקרים קיצוניים אף להוביל למותו של החתול.

סביבה

לא תמיד חתול בררן הוא תוצר של אופיו הייחודי של החתול, לעיתים דווקא משהו בסביבה החיצונית הוא זה שגורם לתחושה של בררנות. ייתכן והחתול מפחד ממשהו, אולי הוא מפחד אפילו מסוג מזון מסוים שיש לו איזו שהיא טקסטורה או ריח מסוימים שמרתיעים את החתול. אולי מגוון המאכלים הרבים שניסיתם להציג לו בתקופה יחסית קצרה הוא זה שבלבל אותו. בדקו, האם משהו השתנה בסביבה שלכם או בסביבת החתול? האם אימצתם גור חתולים חדש? אולי הבאתם כלב חדש הביתה? האם קניתם לחתול קערת אוכל חדשה או קערת מים חדשה? האם קערת האוכל של החתול נקיה כל הזמן? אולי החתול מתגעגע לקערות הישנות שלו? בדקו את כל הדברים האלו ופקחו עליהם מקרוב.

מי שאוכל לבד…וזה.

חתולים מעדיפים שתהיה להם קערה אישית משלהם, גם אם יש כמה חתולים בבית, הם ירצו שהקערה שלהם תהיה אך ורק שלהם.

בנוסף, רבים מהחתולים, כאמור, אוהבים לאכול בשקט ללא הפרעות ורעשי רקע וזה בהחלט אתגר לבעלי חתולים רבים, כי קשה לשמור על שקט טוטאלי בכל ארוחה של החתול, יש דברים שלא תמיד נמצאים בשליטתנו (השיפוצים אצל השכן, מסיבת קריוקי, רגע הבקעת גול במונדיאל וכו'). בכל אופן, חשוב להיות ערים להעדפות של החתול ולנסות לספק את השקט הדרוש שלו. בעלי חתולים צריכים להכיר את ה"מוזרויות" והעדפות של החתול כי לעיתים שם טמון הפתרון.

שביתת רעב

נושא זה רחוק מלהיות משעשע. יש חתולים בררניים שממש בוחנים את הסבלנות שלנו על ידי כך שהם פשוט פוצחים בשביתת רעב. הם לא אוכלים במשך ימים אלא אם כן תתנו להם את מה שהם רוצים.

אם אכן מדובר בשביתת רעב יזומה ומתוכננת, המטרה היא לגרום לחתול לאכול. כי חתולים שלא אוכלים עלולים לפתח הפטיק לפידוזיס (סינדרום כבד שומני, בעברית) עקב הרעבה עצמית, כאשר דווקא חתולים בעלי משקל עודף חשופים לסינדרום זה.

אסור לתת לחתול לעבור 24 שעות מבלי שאכל. אם החתול שלכם לא אכל יותר מיממה בגלל שהוא חולה או רק נראה חולה, יש לגשת מיד לוטרינר. ייתכן ויש בעיה רפואית שדורשת טיפול מיידי. אך אם החתול לא אוכל את המזון לחתולים בגלל שהוא מנסה לשנות את התפריט התזונתי שלו, צריך להישבר ולתת לחתול את האוכל שהוא מעדיף אחרי 24 שעות.

**המידע שניתן כאן אינו מהווה תחליף לייעוץ וטרינרי מקצועי.

כתוב/כתבי תגובה