מהי מחלת האטופיק דרמטיטיס?

מדובר במחלת עור כרונית שגורמת לגרד ויובש על העור ומלווה לה פריחה. אטופיק דרמטיטיס עשויה להופיע מגיל ינקות, כבר בשנה הראשונה לחיים ועד לגיל מבוגר יותר. היום עדיין לא ניתן לאפיין את הסיבה הגנטית לבעיה, אך יש סבירות שהיא קשורה למספר של פגמים שמובילים אליה, כמו רקע משפחתי של קדחת השחת או אסטמה. במאמר להן נפרט על הגורמים למחלה ומה מאפייניה.

הגורמים העיקריים לפרוץ אטופיק דרמטיטיס

אחד הגורמים למחלה היא הפגיעות והרגישות של העור לסביבה שבה הוא נמצא. מה שבא לידי ביטוי ביובש מוגבר של העור והזעה מוגברת כתוצאה מהגרד. העור הופך להיות רגיש וחדיר לכל גורם חיצוני כמו: אלרגן, סטרס ומתח נפשי, מזג אוויר יבש מדי וחום, חיידקים למיניהם, ווירוסים, חומרים של תכשירי ניקוי וגורם נוסף היא הסביבה ומיקום המגורים, באם מדובר באזור תעשייתי יש השפעה גדולה על התפרצות המחלה.

איך היא באה לידי ביטוי?

אחד התלונות העיקריות היא הגרד הבלתי נסבל שמתלווה לבעיה, הגרד יכול להגיע למצב  שבו הוא עשוי לגרום להפרעות רבות בתפקוד הפרעות שינה וכד'. לצד הגרד מופיעה גם פריחה שהיא אופיינית לבעיה בהחמרה ובהטבה, אך היא עשויה גם להפוך לכרונית ובדרגות עוצמה משתנות.

הפריחה האופיינית של המחלה

הפריחה האופיינית שמתלווה לבעיה מורכבת מנגעים זעירים שמורמים מעל פני העור, אלה הופכים לשכבה אדומה ודלקתית ומופיעים עליהם קשקשים בעקבות הגרד. הגרד יכול לגרום לזיהום משני בעור ובמקרים שהמחלה מתמשכת לזמן ארוך העור יכול להפוך להיות עבה הרבה יותר ומחוספס וקשיח.

היכן הפריחה נוטה להופיע?

המיקום של הפריחה משתנה בהתאם לגילו ש מי שסובל מהבעיה. אצל תינוקות היא תופיע לרוב על הלחי על הקרקפת וגם בצוואר כשהיא יכולה להתפשט גם לאזורים של המפרקים והברכיים, ולא תהיה פלישה לאזור אברי המין והעכוז. אצל ילדים היא תימצא בעיקר בצוואר, בשורשי כפות הידיים, ברכיים ובקרסול, אך יש מקרים בהם יכולה להיות מעורבות של כל הגוף. אצל מבוגרים האזורים שבעיקר מורכבים הם הפנים, הצוואר, בית החזה והגפיים.

כתוב/כתבי תגובה