ניתוחי עיניים בלייזר

למה כדאי לעשות בדיקה אורטופית?

בעיות ראיה עלולות להתחיל אצל ילדים כבר מקטנות. טיפול מוקדם בבעיות מסוג זה, יכולות למנוע נזקים לראיה ולכן חשוב למנוע אותן בזמן. אחת מהבדיקות שיכולות לאבחן האם ישנן בעיות בראיה אצל ילדכם היא בדיקה אורטופית. אבל מה הבדיקה הזאת כוללת ומתי כדאי לבצע אותה? הפרטים בהמשך.

מהי בדיקה אורטופית?

בדיקה זאת היא בדיקה שמטרתה לבדוק האם ישנו חוסר מיקוד בראייה אצל ילדכם. אך לפני שנסביר מהוא חוסר מיקוד, חשוב לדעת כי עשרה אחוזים מהילדים סובלים מבעיה זאת, כאשר הטיפול עצמו יעיל, אך האבחון חשוב מאד כאשר יש לשים לב כמה שיותר מוקדם לבעיה ולא להזניח אותה ולא לבלבל אותה עם בעיית התנהגות או בעיית קשב וריכוז.

מדוע חושבים כי ילדים שסובלים מחוסר מיקוד ראייה הם בעלי הפרעות קשב וריכוז?

בשל העדר המיקוד של ילדים באותיות וטשטוש הראייה, ילדים רבים מתקשים להתרכז בקריאה וכתיבה. חוסר מיקוד גורם להעדר תיאום בין שתי העיניים, ובשל כך ילדים רבים סובלים בחוסר תיאום וקשר ישיר של הפרעות בריכוז בזמן קריאה וכתיבה. לכן, קשה לילדים להתמקד להתרכז ולעבוד בכיתה ובבית על מטלות שונות. ילדים שמתקשים בקריאה בשל העדר מיקוד ראייה יסבלו מאותם סימפטומים של ילדים שסובלים מבעיות קשב וריכוז כמו: חוסר סבלנות, כעסים, התפרצויות זעם, ועוד. ובשל כך, קורה לא פעם שהאבחנה היא לקויה וילד שסובל מבעיות מיקוד מאובחן ככזה שסובל מהפרעות קשב וריכוז.

על בדיקה אורטופית4

בדיקה אורטופית היא בדיקה שבודקת את מיקוד תנועות העיניים אצל ילדים. הבדיקה חוקרת את החיבור והתנועות בין שתי העיניים תוך בדיקת השליטה בשרירי גלגלי העיניים, בדיקת  מצב הראיה, אבחון תנועות העיניים, ראייה תלת מימית, יכולת התמקדות בעצמים מתקדמים, היא מחפשת אחר פזילה גלויה או פזילה סמויה, תוך שהבודק שהוא מומחה בתחום מבצע סדרה של טסטים לעיני הילדים והוא נקרא אורטפטיסט.

הבדיקה תכלול גם אבחון של תנועות העיניים, בדיקת מיקוד ומדידת תפקוד ראייה דו עינית, בדיקה לזיהוי עין עצלה ובדיקה של ראייה כפולה.

האם בדיקה אורטופית היא בדיקה שגרתית אצל רופא העיינים?

לא. בדיקה זאת היא בדיקה מיוחדת שנעשית על ידי רופא עיינים המתמחה באבחון אורטופי בשם אורטפטיסט. חשוב לדעת כי עוד לפני גילוי בעיה כל שהי יש לקחת כל ילד לפני גיל 6 לאופטימטריסט לבדיקה שגרתית כדי לבדוק את ראייתו ובצע בדיקה שגרתית. אם מתגלה בעיה יש לגשת לרופא עיניים ולבדוק אם יש להמשיך לבדיקה אורטופית. במידה ומתגלה בעיית מיקוד מטופל הילד על ידי טיפולים מותאמים אישית כגון: משקפיים, תרגולים, תרופות ובמקרים חריגים אף ניתוח.

 

 

כתוב/כתבי תגובה