אלרגיות בעונות מעבר: התסמינים וכיצד מטפלים

אם גם בשבילכם האביב הוא בסך הכל אוסף של אפצ'י ועיניים מגרדות, כנראה שאתם שייכים לקבוצה הגדולה מאד של אנשים שסובלים מאלרגיות בעונות מעבר. מה אפשר לעשות כדי לא לסבול, איך ניתן לטפל באמצעים ביתיים ולמה שדה פורח גורם לכם לדמוע, ולא מהתרגשות?

מהי אלרגיה של עונת מעבר?

תשמחו לשמוע (ואולי לא – אנחנו לא נשפוט אתכם) שהאלרגיה מתחילה בגלל תהליך מקסים של הטבע: לקראת האביב צמחים ועצים רבים מתחילים להוציא את הפרחים שלהם (כלומר, לפרוח) מה שגורם להם לפזר את האבקה שלהם באוויר. אנו נושמים את האבקה הזו וחלקנו מגיבים בפריחה, דמעות או נזלת (כלומר, לפרוח).  הסיבה ל"מלחמה" הזאת היא זיהוי של האבקה כגורם עוין שפולש לגוף, והזרמה של חומר כימי שנקרא היסטמינים", שבעצם מנסים "להקיא" את החומר החוצה על ידי דמעות, נזלת, התעטשות או שיעול. לפעמים האלרגיה גם מתבטאת בפריחה. זוהי תופעה שנקראת קדחת השחת. לפי הסטטיסטיקה, כל אדם שלישי סובל או יסבול מאלרגיה של עונת מעבר. יש כאלה שמפתחים את האלרגיה בגיל צעיר ויש כאלה שרק בגיל מאוחר יותר. בכל אופן זה לא קשור לזקנה, למחלת רקע כלשהי או לחולשה של המערכת החיסונית כפי שלעיתים חושבים.

האם ניתן לחזק את הגוף ואת המערכת החיסונית למניעת האלרגיה?

בעיקרון, תיאוריות רבות גורסות שחיזוק המערכת החיסונית, צימצום המתח והלחץ, ניקוי הגוף מרעלים ושיפור התזונה יכולים להעלים אלרגיות, אולם הדיעות חלוקות לגבי אלרגיות עונתיות, מכיוון שהאלרגיה העונתית לא "נופלת" על חולשה של מערכת חיסון או מסתננת דרך פירצה, אלא להיפך, נגרמת בגלל מערכת חיסונית אולי טובה מדי, שמזהה את מחוללי האלרגיה כאויב שמגיע לתקוף את הגוף. מה שכן אפשר לעשות באופן כללי זה לבסס את התזונה על הרבה מאד ירקות ופירות המכילים ויטמין סי שהוכח כמפחית את האלרגיה ואת הופעתה,  להימנע מלגור ליד עצים וצמחים הגורמים לאלרגיה ולנסות להיעזר בכמה שיותר תרופות טבעיות מניעתיות בימים שלפני פרוץ האלרגיה.

למה אלרגיית עונת מעבר כל כך מציקה?

אלרגיית האביב מציקה מכיוון שהיא מתפרצת בבת אחת בשיא: תוך כמה דקות כל המערכות בגוף מתריעות על "סכנה!" ואתם מתחילים להרגיש שהעיניים דומעות, יש לכם גירודים מציקים ולפעמים פריחה, נזלת שלא נגמרת, סדרת התעטשויות שמוציאות אתכם מדעתכם.

האם אלרגיית האביב עלולה להיות מסוכנת?

קדחת השחת היא אולי לא נעימה במיוחד, אך היא איננה אלרגיה מסוכנת, בניגוד לאלרגיות אחרות שיכולות להיות מסכנות חיים כמו אלרגיות למזון, אלרגיות לחומרים שנמצאים בסביבתנו, או אלרגיות לעקיצות של חרקים. לא ידוע על אדם שסבל מתסמינים של נפיחות בגרון וחוסר יכולת לנשום (עד למצב של מות) כתוצאה בקדחת השחת, כמו שקרה לא פעם במקרים של אלרגיות למזון למשל.

איך ניתן לטפל באלרגיות מעבר?

כיום ניתן למצוא מספר דרכים טבעיות וגם כימיקליות, לטיפול באלרגיה. פתרונות תרופתיים הם חיסונים (שממצים את סוג הצמח הספציפי שאל האבקה שלו האדם רגיש), טיפות, תרופות אנטי היסטמין ועוד.

אילו תרופות טבעיות ניתן למצוא נגד אלרגיות מעבר?

לרפואה הסינית פתרונות רבים לפתרון ההתקפים האלרגיים, שבניגוד לתרופות "רגילות" מתמקדים בכל הבעיה ולא רק בהתקפים שלה, כלומר מחזקים את המערכת החיסונית כולה. אפשר גם לרקוח תרופות טבעיות לחלוטין בבית: הרבה מאד ויטמין סי (מיצים מפירות הדר או נטילה של תוסף), שמנים אתריים יעודיים, הימנעות משימוש בחומרים "קשים" לגוף כמו סבון ושמפו רגילים (ומעבר לחומרים על בסיס טבעי בלבד), הימנעות משימוש בחומרי ניקוי "כבדים" כמו אקונומיקה – ועוד. בנוסף, קימות מרפאות העוסקות במיוחד בתחום זה, ומציעות שלל טיפולים אלטרנטיביים, החל מתרופות על בסיס צמחים שנרקחות במיוחד למטופל וכלה בהיפנוזה וטיפולים רוחניים).

מדוע הטיפול בקדחת השחת הוא אינו זול?

רוב התרופות שנרשמות לאלרגיות האביב הן תרופות הומיאופתיות שאינן מצריכות מרשם רופא, ולפיכך לא נמכרות במחיר מוזל בקופת החולים. גם תוספי הויטמינים, האבקות, מכשירי האדם לפתיחת הנשימה ולייבוש הנזלת נמכרים במחירים שאינם מסובסדים. אם יש לכם ביטוח בריאות אז אתם פחות או יותר מסודרים, וזה הזמן להפעיל אותו כדי לקבל הנחה על מגוון גדול של מוצרים ותרופות הומיאופתיות, טיפות, חיסונים ואפילו טיפולים במרפאות אלטרנטיביות, מרפאות הפועלות בשיטת הרפואה הסינית ועוד.

כתוב/כתבי תגובה