קורס נגישות

קורס נגישות

קורס נגישות מאפשר הכשרה של מורשי נגישות השירות, כחלק מהחוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת חיפה. מדובר על מקצוע חשוב וחיוני, שיכול לסייע להתאים את מדינת ישראל לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. למעשה, תפקידם של מורשי נגישות השירות הוא לסייע לאפיין, לתכנן, לבקר וכמובן לפקח על יישום דרישות החוק לצורך התאמת נגישות השירות לציבור הרחב. החוק מאפשר למורשי נגישות השירות לייעץ בתחום ההנגשה, עבור בתי עסק בעלי לקוחות עם מוגבלויות, על מנת לספק להם חוויית שירות שיוויונית, עצמאית ומכבדת. למעשה, התיקון השני לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שעבר בשנת 2009, קובע כי כל עסק מחויב להתייעץ עם מורשה לנגישות השירות, במהלך תהליך ההנגשה של העסק לבעלי מוגבלויות.

קורס נגישות – מה בעצם לומדים בו?

קודם כל, חשוב לציין כי יש צורך לבחור קורס נגישות שמועבר על ידי גורם מוסמך ומקצועי, המאושר על ידי האגף להכשרה מקצועית של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. קורס מסוג זה חייב לכלול שיעורים בנושאים מגוונים הקשורים לתחום, סיורים רלוונטיים, מפגשים עם אנשים בעלי מוגבלויות וכדומה. הקורס חייב לעסוק בתפיסות העולם החדשות לגבי אנשים עם מוגבלות, היות והתפיסות של פעם כבר אינן רלוונטיות לעולם המודרני. כמו כן, הקורס חייב לעסוק בתחום החקיקה בנושאי הנגישות השונים, על מנת לספק את הידע הרלוונטי למורשי נגישות השירות העתידיים. מעבר לכך, הקורס אמור לספק מידע לגבי מגוון התאמות פרטניות, צורת הבחירה של ההתאמה האידיאלית ביותר לכל מקום עבודה, ניתוח של רכיבי שירותים שונים והיכרות עם ממשקי העבודה המגוונים בין מורשי נגישות השירות למורשי נגישות מבנים תשתיות וסביבה.

מה כדאי לדעת לגבי קורס נגישות?

חשוב לזכור כי קורס מקצועי המועבר על ידי טובי המרצים במשק, יכלול חובות שונות שיש לעמוד בהן, על מנת לסיים את הקורס בהצלחה. למשל, רוב הקורסים דורשים נוכחות מלאה ואף לקיחת חלק פעיל בהשתתפות בשיעורים ובסיורים הלימודיים. מעבר לכך, רוב הקורסים דורשים עמידה בבחינה אינטגרטיבית והגשה של פרויקט גמר. פרויקט הגמר מצריך לרוב עבודה כתובה לצד הצגתה בפני שאר הכיתה. 

על מנת להתקבל לקורס נגישות, יש צורך בתעודה מקצועית בתחום של רפואה, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, סוציולוגיה, סיעוד ועוד, בנוסף לצורך לעבור מכינה מתאימה.

כתוב/כתבי תגובה